Erişilebilirlik

Org. Necdet Özel Genelkurmay Başkan Vekili


Orgeneral Necdet Özel Çankaya Köşkü'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, görevinden ayrılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in yerine Genelkurmay Başkan Vekili atandı.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Necdet Özel’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmasının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandığı bildirildi. Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanlığı’na getirilmesi için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin prosedürleri gereği Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine getirilmesi gerekiyordu.

Ankara siyasetindeki kriz, Cuma akşam saatlerinde Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in istifa ettiği haberleriyle başladı. Koşaner’in ardından Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlarının da istifa ettiği bildirildi. Daha sonra “istifalar”, komutanların “emekliliklerini istediği” şeklinde düzeltildi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel görevinde kalmayı tercih etti.

Orgeneral Necdet Özel, Başbakanlık binasına girişinde
Orgeneral Necdet Özel, Başbakanlık binasına girişinde

Necdet Özel’in terfisi, TSK’nın en üst kademesindeki dört komutanın topluca görevlerini bırakmalarının ardından, Başbakanlık ve Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından kesinleşti.

Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay 29 Temmuz 2011 tarihi itibariyle emeklilik başvurusunda bulunmuşlardır.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner’in emeklilik talebi üzerine 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 49’uncu maddesi gereğince 29.07.2011 tarihinden geçerli olmak üzere emekliye ayrılmasına yönelik Bakanlar Kurulu Kararı Sayın Cumhurbaşkanı’nca onaylanmış ve işleme konulmuştur.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel’in, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin kararname Sayın Cumhurbaşkanınca onaylanmıştır. Orgeneral Özel, Başbakanlık onayıyla Genelkurmay Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.

Ağustos ayı içinde görev sürelerini dolduracak olan Orgeneral Ceylanoğlu, Oramiral Yiğit ve Orgeneral Aksay’ın 5434 sayılı TC Emekli Sandığı Kanunu gereğince emekliye ayrılma talepleri de Milli Savunma Bakanı’nın onayıyla 29.07.2011 tarihi itibariyle kabul edilerek işleme konulmuştur.

Emeklilik başvurusunda bulunan komutanlarımız, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde geçen uzun hizmet yıllarındaki özverili çalışmaları sebebiyle takdirle anılacaklardır. Kendilerine ve ailelerine sağlık ve esenlik diliyoruz.

1 Ağustos’ta başlaması planlanan Yüksek Askeri Şura Toplantısı kararlaştırıldığı şekilde gerçekleştirilecektir.

Dünyanın en büyük ve saygın ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, erinden generaline kadar tüm personelin fedakarane çalışmalarıyla yasalarla kendisine verilen görevi birlik ve beraberlik ruhu içinde en başarılı şekilde yapmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”XS
SM
MD
LG