Erişilebilirlik

OHAL’de İşten Atılmaya Karşı Açlık Grevi Sürüyor


Türkiye, olağanüstü hal koşulları altında 10 ayı geride bıraktı. Kamu görevinden ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi de 70 günü aştı; ancak hükümetten grev ile ilgili halen somut bir adım yok.

Akademisyen Nuriye Gülmen, 2013 yılındaki Gezi eylemlerine katıldığı için de sıkıntılar yaşadığı Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden OHAL kapsamında yayımlanan 6 Ocak tarihli ve 679 sayılı Kanun Hükmünde Karaname (KHK) ile ihraç edildi.

Gülmen Eylemi Sonlandırmasını İsteyenlere Tepkili
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

Öğretmen Semih Özakça ise, Mardin Mazıdağı Cumhuriyet İlkokulu’nda görevliyken 29 Ekim 2016 tarihli ve 675 sayılı KHK ile ihraç edildi.

Gülmen ve Özakça, kendileri gibi KHK’larla görevlerinden atılanlarla birlikte hükümetin dikkatini çekmek ve yargı yolu kapalı olan KHK’larla ihraçlara karşı tepki göstermek üzere Ankara’da süresiz oturma eylemi başlattı.

Gülmen 9 Kasım 2016’da, Özakça 23 Kasım 2016’da oturma eylemine başladı.

Ancak Gülmen ve Özakça, TBMM’ye sadece yüzlerce metre uzaklıkta, Yüksel Caddesi’ndeki oturma eylemlerini 71 gün önce başka bir boyuta taşıdı. Gülmen ve Özakça, bugün itibariyle 71 gündür açlık grevi yapıyor.

Açlık grevi nedeniyle sağlık sorunları yaşadıkları gözlemlenen eğitimcilerden Özakça, 70’inci günde evinde dinlendiği için eylem alanına gelemedi. Şekerli su ile hayata tutunma çabasındaki Gülmen ise, saat 18’deki buluşma için Yüksel Caddesi’nde İnsan Hakları Anıtı’nın önündeydi. Ayakta durmakta güçlük çektiğini belirten Gülmen, bir sandalyede oturarak OHAL ve KHK’lara karşı düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Hemen hemen her akşam düzenlenen basın açıklamasında dünkü gündem maddesi, Ocak ayından bu yana kuruluşu ertelenen OHAL Komisyonu’nun önceki gün belirlenmiş olmasıydı. Bu nedenle Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı, söz alarak OHAL Komisyonu’nun kamudan ihraçlar konusunda herhangi bir hak arama mücadelesine etkisi olmayacağını ve hukuksuz bir süreçte ısrar edildiğini anlattı. CHP’nin “akraba kadrolaşması” olarak eleştirdiği AKP hükümetinin en son yaptığı hakim ve savcı atamalarına dikkat çeken Kozağaçlı, “60 binin üzerinde başvuruyu inceleyecek 7 kişilik komisyon olur mu? Neyi inceleyecek? On yıllarca incelese nasıl karar verecek? Ret kararı verirse hangi yargıya gideceğiz? Türkiye’de yargı kaldı mı? Bir siyasi partideki bütün ilçe başkanlarını hakim yaptınız. Partinize dilekçe verelim, Komisyon’a veya mahkemeye dilekçe vereceğimize…” dedi.

Basın açıklaması sırasında bir başka gündem maddesi, Tunceli’de 7 Kasım 2016’daki operasyon sırasında ölen DHKP-C’li Murat Gün’ün cenazesinin kendisine teslim edilmesi için 84 gündür açlık grevi yapan baba Kemal Gün idi. Nuriye Gülmen, Tunceli’nin merkezinde açlık grevi eylemi yapan 70 yaşındaki Kemal Gün’ün direnişiyle kendilerine örnek olduğunu söyledi. Kemal Gün’ün eylemi nedeniyle oğlu Murat Gün’ün kemiklerini alabileceği kararı çıktığını anımsatan Nuriye Gülmen, kendi eylemiyle ilgili ise Kütahya’daki aile fertlerine yönelik polislerce baskı yapıldığını ifade etti. Gülmen, Kütahya polisine seslenerek, “Açlık grevine asla bırakmayacağım. Bu direnişi bırakmayacağım. Bu küçük oyunlardan, baskılardan vazgeçin. Ailemden uzak durun” açıklaması yaptı.

Gülmen, neden açlık grevini bırakmayacak?

Açlık grevinin 70’nci gününde Amerika’nın Sesi’nin sorularını da yanıtlayan 34 yaşındaki Nuriye Gülmen, kendisine yönelik CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere yapılan “Açlık grevinden vazgeç, eylemi sonlandır” yönündeki tüm seslenişlere tepkili. Açlık grevini akademisyen olarak işine dönmek üzere yaptığını vurgulayan Gülmen, “Bu çağrıları hiç anlamlı bulmuyoruz. Burada olduğumdan beri 27 kez gözaltına alındım. 190 gündür sokakta yaşıyorum. Bu kadın 190 gündür birşey söylüyor, bu insanlar diyor ‘haksız yere işten attınız, bizi işimize geri döndürün’. 70 gündür açım. Bir insan 70 gündür boşuna aç kalır mı? Ne oldu da açlık grevini bırakacağım? İşime geri döndürüldüm mü? Neden açlık grevini, bu mücadeleyi bırakayım? Bize açlık grevini bırakma çağrısı yapanların hepsi bir araya gelsinler, bu adaletsizliği yapanlara seslensinler ve kapılarına dayansınlar.. İnanın bu mücadeleyi kazanacağız. Bize gerçekten açlık grevini bırakın çağrısı yapmayın. Sadece karşı tarafın elini güçlendiriyor” dedi.

Kazanım elde etmeden kesinlikle açlık grevini bırakmayacağını söyleyen Gülmen, Özakça ile birlikte sağlık durumlarında gittikçe kötüleşme olduğunu da anlattı. Kaslarındaki erimelerden dolayı vücut ağrıları olduğunu belirten Gülmen, Semih Özakça ile tansiyon sorunu yüzünden yatmak durumunda kaldıklarını ve çok sık mide yanması şikayeti yaşadıklarını söyledi.

Açlık grevi süreci nasıl başladı?

Açığa alındığı için oturma eyleminde üçüncü ayında iken KHK ile görevinden atıldığını kaydeden Gülmen, binlerce insanı KHK’larla işinden eden bir süreçte kendisiyle ilgili karara şaşırmadığını belirtti. Gülmen, bu eyleme ilk başladıklarında burada oturmalarına dahi müdahale edildiğini dile getirdi.

Gülmen, “OHAL’i de KHK’ları tanımıyoruz diyerek işimize geri dönmek için bu alana çıktık” dedi ama seslerini duyuramadıklarını ifade etti. Bunun üzerine açlık grevine başladıklarını vurgulayan Gülmen, sadece adalet istediklerini ve adalet açlığı çektiklerini söyledi.

Bu arada İnsan Hakları Heykeli’nin önündeki oturma eylemine katılanlardan öğretmen Acun Karadağ da, Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtladı. Ekim ayında 20 yıllık öğretmen iken ihraç edildiğini kaydeden Karadağ, Altındağ ilçesindeki okulu önünde oturma eylemindeyken gözaltına alındığını ve ardından kalp rahatsızlığı geçirdiğini söyledi. Kalbine pil takıldığını belirten Karadağ, biraz iyileştikten sonra ‘İşimi, ekmeğimi, öğrencilerimi istiyorum’ diyerek burada oturma eylemindeyim” dedi.

Karadağ: '20 Yıllık Öğretmenken İhraç Edildim"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:10 0:00

Çok kaygılandığı ve öfkelendiği için kalp krizi geçirdiğini vurgulayan Karadağ, bu eylem süreci sonucunda işini geri alacağından yana umutlu olduğunu ifade etti.

KHK’larla kamudan ihraçları değerlendiren Karadağ, “yıllarca FETÖ’ye karşı birisi olduğunu” ancak en alt düzeyde öğretmen, hemşire, doktor, memur gibi insanları “FETÖ üyesi” diye işten atmayı doğru bulmuyor. Karadağ, OHAL Komisyonu’na ise kesinlikle güvenmediğini ve her koşulda kendilerini suçlayacak bir Komisyon olacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG