Erişilebilirlik

Obama'dan Diplomasi Vurgusu


Başkan Barack Obama Beyaz Saray'dan yaptığı konuşmasında güçlü Amerikan diplomasisi sayesinde nükleer anlaşmaya varıldığını, ve İran’da tutuklu bulunan beş Amerikalı tutuklu gazetecinin serbest bırakılmasına olanak sağladığını vurguladı.

Obama, Amerikalı tutuklu gazetecilerin ailelerinin yanına dönmesinin herkes tarafından kutlanabileceğini söyledi ve "Bugün güzel bir gün" dedi.

Dün, Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in düzenlediği ortak basın açıklamasında, İran’ın Temmuz ayında yapılan nükleer anlaşmanın bütün taahhütlerini yerine getirdiği ve sonucunda İran’ın nükleer faaliyetlerine bağlı olarak uygulanan yaptırımların hepsinin kaldırıldığı açıklamıştı.

Obama, İran’ın bir tane bile bomba yapmak için gerekli olan malzemeye sahip olmadığını söyledi.

Nükleer anlaşmaya rağmen İran ile Amerika arasındaki anlaşmazlıkların tamamının çözülmediğine dikkat çeken Obama, Hazine Bakanlığı'nın bugün açıkladığı Tahran'ın balistik füze programına uygulamaya başladıkları yaptırımlara dikkat çekti ve "Bu yaptırımları aktif olarak uygulamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani mecliste yaptığı konuşmada ülkesinin hedef olduğu uluslararası yaptırımların kaldırılmasını ''İran dünyayla ilişkilerinde yeni bir sayfa açtı'' sözleriyle yorumlamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG