Erişilebilirlik

Obama Guantanamo'yu Kapatabilecek mi?


Obama Guantanamo'yu Kapatabilecek mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Geçen yıl Guantanamo'daki 3 Yemen ve 2 Tunus vatandaşını serbest bırakan Başkan Obama görevinin son iki yılında üssü kapatma sözünü tutmaya çalışacak. Ancak uzmanlara göre Obama bu hedefe ulaşma konusunda engellerle karşılaşabilir

Obama yönetimi 2014 yılını Guantanamo’daki Amerikan üssünde bulunan askeri hapisaneden birçok mahkumu serbest bırakarak tamamladı. Savunma Bakanlığı, 30 Aralık’ta 3 Yemen ve 2 Tunus vatandaşının Kazakistan’a götürülerek orada yeni yaşamlarına başladıklarını açıkladı. Amerika’nın Sesi’nden Aru Pande, Başkan Obama’nın ömüzdeki son iki yılda Guantanamo’yu kapatma hedefine ulaşıp ulaşamayacağını araştırdı.

5 Mahkumun Orta Asya ülkesi Kazakistan’a götürülmesiyle Obama yönetimi, 2014 yılında, 2009’dan beri en çok sayıda mahkumu, tam 28 kişiyi Guantanamo’dan serbest bırakmış oldu.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Obama yönetimi mahkumların serbest bırakılma prosedürünü hızlandırıyor mu sorusunu şöyle yanıtladı:

“Obama yönetiminin en büyük hedeflerinden biri, Guantanamo’da bulunan bütün mahkumları çok zaman geçmeden başka hapishanelere aktarmak.”

2009’da göreve başladığından beri Başkan Obama, Guantanamo’yu kapatma sözünden hiç vazgeçmedi.

Mayıs 2013’te Ulusal Savunma Universitesi’nde yaptığı terör karşıtı mesajlar içeren konuşmasında Obama, Guantanamo’daki askeri hapisanenin Amerika’nın dünyadaki itibarını zedelediğini söyledi:

“Kongre’nin elinde, El Kaide örgütüne amansız bir takip başlatan Kabineme karşı, aslında hiç açılmaması gereken bir yerin kapatılmasını önlemek için yeterli siyasi bir açıklama olamaz.”

Amerika Guantanamo’da bulunan 127 mahkumun yarısının serbest kalması ve yeni hayatlarına başlamaları için çalışırken, Guantanamo’nun tamamen boşaltılması hedefinin önünde mahkumların Amerika’ya transfer edilmesini yasaklayan 2010 tarihli yönetmelik duruyor.

Washington Enstitüsü terörle mücadele uzmanı Matthew Levitt, Guantanamo’daki mahkumların Amerikan topraklarına getirilmesi konusunun başından beri siyasete alet edildiğini düşünüyor:

“Mahkeme sistemimiz sorunu çözebilecek kapasitede. Bence hapishanelerimiz de yeterli. Amerikan vatandaşlarının riske atılacağını düşünmüyorum. Bu durum iki parti arasında adeta futbol maçına dönüştü.”

Sonuçta, Guantanamo’yu açık tutmak içerde bulunan mahkum sayısının azalmasıyla zor olabilir. Çünkü Amerika her bir mahkum için 3 milyon dolar gibi yüksek bir maliyet ödüyor.

Ancak uzmanlar, Guantanamo’nun kapatılmasının maliyetten ziyade, zaten en doğru karar bu olduğu için uygulanması gerektiğini vurguluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG