Erişilebilirlik

Norveç'in En Acı Günü


Norveç'in En Acı Günü

Norveç'te dün düzenlenen çifte saldırılarda toplam 91 bir kişi hayatını kaybetti.

Başkent Oslo’da yedi kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının ardından, silahlı bir saldırgan, bir yaz kampında rastgele ateş açarak en az 84 genci öldürdü.

Norveç Adalet Bakanı Knut Storberget 32 yaşındaki saldırganın yakalandığını açıkladı. Norveç basını saldırganın Anders Behring Breivik olduğunu bildirdi. Saldırı nedeni henüz bilinmiyor.

Dün Norveç’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşadığı en kanlı gün olarak tarihe geçti.

Polis üniforması giyen silahlı saldırganın, Oslo’nun kuzeyinde, Norveç’in ise batı kıyısı açıklarındaki Utoya adasındaki kampta öldürdüğü kişilerin çoğunun çocuk olduğu açıklandı.

Başbakan Jens Stoltenberg, saldırıyı “korkakça” diye tanımladı ve Norveç’in demokrasisine zarar veremeyeceğini söyledi.

Dün öğlen saatlerinde başkentte devlet binalarının olduğu bir alanda düzenlenen bombalı saldırıda da yedi kişi hayatını kaybetmişti.

Norveç televizyonu patlamanın ardından amatör video çekimlerine yer verdi. Görüntülerden birini aşağıdaki video oynatıcıdan izleyebilirsiniz.

Bombalı saldırının düzenlendiği alanda Başbakan’ın bürosu da bulunuyordu, ancak Başbakan Stoltenberg olay sırasında bürosunda değildi.

Başkan Barack Obama Norveç’teki saldırıları kınadı ve başsağlığı diledi. Obama, tüm uluslararası toplumun bu saldırıları önleme sorumluluğu olduğunun altını çizdi. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Amerika’nın suçluları adalet önüne getirme konusunda Norveç’e desteğe hazır olduğunu bildirdi.


Ayrıntılı Bakmak İçin Buraya Tıklayın

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da saldırıdan büyük şaşkınlık duyduğunu açıkladı ve Norveç’in yanında olduklarını bildirdi.

Başkentteki bombalı saldırı, Petrol Bakanlığı’nın tüm camlarının kırılmasına yol açtı. Patlamanın şiddetinden 400 metre ötedeki binaların bile camları kırıldı.

XS
SM
MD
LG