Erişilebilirlik

New York’ta Can Kaybı 10 Bine Yaklaştı


New York Valisi Andrew Cuomo, son 24 saatte salgın hastalığa bağlı 758 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. New York’ta Corona virüsüne bağlı can kaybı 9 bin 385’ e, vaka sayısı da 188 bin 694’e yükseldi.

Vali Cuomo, ellerindeki son verilere göre virüsün yayılma hızı ve hastanelere yatanların sayısının azaldığını kaydetti. Vali Cuomo federal hükümeti, vakaların daha az yaşandığı eyaletlere oranla New York’a daha az finansman verildiğini için eleştirdi.

Cuomo, zaruri hizmet sağlayan işverenleri, çalışanlarının halkla etkileşime girerken giyecekleri bez veya cerrahi yüz maskeleri vermeyi zorunlu tutacak bir kararnameyi de imzalayacağını kaydetti.

Okulların açılması konusunda görüş farkı

Bir süredir New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ile okulların açılması konusunda görüş ayrılığı yaşayan Vali Cuomo, belediye başkanı De Blaiso’nun sadece New York kentini düşündüğünü, ancak kendisinin eyaletin diğer bölgelerini de düşünmek zorunda olduğunu belirterek, “Okulların açılması konusunda bölgesel olarak hareket edeceğiz. New Jersey ve Connecticut ile bu konuda bölgesel bir koordinasyon sağlayacağız” dedi.

Vali Cuomo, “Bütün okullar kapalı, kamu sağlığını sağlayana kadar da kapalı kalacak. Haziranda ne olur bilmiyorum veriler ve bilim bize ne olacağını gösterecek. Okulları tam açmadan ekonomiyi de tam olarak açamazsınız. Okulların, işletmelerin ve ulaşımın yeniden açılması bölgesel olarak koordine etmek durumundayız. Çünkü okulları tamamen yeniden başlatmadan ekonomiyi yeniden başlatamazsınız. Haziran ayında ne yapacağımızı bilmiyorum. Kimse Haziran ayında ne olacağını da bilmiyor” dedi.

“Üç eyalet ekonominin açılması ve halk sağlığı konusunda bölgesel olarak ortak hareket edecek”

Vali Cuomo, ekonomi ve halk sağlığı konusunda bölgesel olarak komşu eyaletler New Jersey ve Connecticut ile ortak hareket edeceklerini belirtti.

Vali Cuomo, üç eyaletin ortak hareket etmesi gerektiğini belirterek, “Connecticut eyaletinde yaşayan ama New York’ta çalışanlar var, New Jersey’de yaşayan New York’ta çalışanlar var, Connecticut’ta yaşayıp Westchester’da çalışanlar var. Bu bölgesel iç içe geçmişlikten dolayı üç eyalet her konudabölgesel olarak hareket etmek zorunda” dedi.

De Blasio: ”Ölen siyah ve latinler beyazların iki misli”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Corona virüsünün kentte siyah ve latinlerin beyazlara oranla iki kat fazla öldürdüğünü gösteren verileri paylaştı. De Blasio,salgın hastalığa karşı eşitsizlikleri gidermek için kentte Corona virüsünden çok daha fazla etkilenen bölgelerinde önümüzdeki hafta sonuna kadaryeni test merkezleri açacaklarını kaydetti.

De Blasio, “Bu eşitsizliği kabul edemeyiz. Önümüzdeki haftanın sonuna kadar Brooklyn’de doğu New York, Bronx’ta Morrisania, Manhattan’da Harlem, Queens’te Jamaica, Staten Island’da ise Clifton’da yeni test merkezlerimiz hizmete girecek” dedi.

Başkan De Blasio, devam eden tüm zorluklara rağmen, kentin virüse karşı mücadelesinde cesaret verici şekilde sürdüğünü belirtti.

New Yorklular park ve sahil kenarlarına akın etti

New Yorklular havaların ısınmasıyla birlikte hafta sonu kentin parkları ve sahil kenarlarına akın etti. New Yorklular’ın açık havada sosyal mesafe ve maske kullanımına tam olarak uymadığı dikkat çekti.

New York ülkede virüs nedeniyle vaka ve can kaybı sayısının en fazla olduğu eyalet. Eyalette vaka sayısı 180 bini aşmış durumda.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG