Erişilebilirlik

"Siyahlar ve Latin Kökenlilerde Ölüm Oranı Daha Yüksek"


ABD’de Corona virüsü salgınının merkez üssü konumundaki New York eyaletinde açıklanan resmi verilere göre, eyalet genelinde virüs yüzünden hayatını kaybedenler arasında siyah ve Latin kökenlilerin oranı daha fazla.

New York eyaleti valiliği ve New York Belediyesi’nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, Latin kökenliler New York şehrinin toplam nüfusunun yüzde 29’unu, virüs yüzünden hayatını kaybedenlerinse yüzde 34’ünü oluşturuyor. Nüfusun yüzde 22’sini oluşturan Afrika kökenli Amerikalılar yani siyahlarsa virüs yüzünden ölenlerin yüzde 28’ini oluşturuyor.

Verilere göre, New York nüfusunun yüzde 32’sini oluşturan beyazlar da virüs yüzünden meydana gelen can kayıplarının yüzde 27’sini oluşturuyor. Virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin yalnızca yüzde 7’si Asya kökenli. Asya kökenliler New York nüfusunun yüzde 14’ünü oluşturuyor.

“Veriler ekonomik eşitsizliği yansıtıyor”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio verilere ilişkin yaptığı açıklamada, oranlar arasındaki farkın ekonomik eşitsizlikleri ve sağlık hizmetlerine herkesin eşit oranda erişime sahip olmadığı gerçeğini yansıttığını belirtti.

Açıklanan verilerde, Corona virüsü salgının ilk ayında en fazla sayıda teyitli vakanın kaydedildiği mahallelerin çoğunun gelir düzeyinin en düşük olduğu mahalleler olduğu da görüldü.

New York’ta virüs yüzünden en fazla can kaybının yaşandığı bölgeler sırasıyla Queens, Brooklyn, Bronx ve Manhattan.

Veriler, New York eyaletinin geri kalan bölgelerinde de benzerlik gösteriyor. Eyaletin New York şehri dışında kalan bölgelerindeki nüfusun yüzde 9’unu oluşturan siyahlar virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin yüzde 18’ini oluşturuyor. Nüfusun yüzde 75’ini oluşturan beyazlarsa can kayıplarının yüzde 65’ini oluşturuyor.

Yerel yönetimin verilerine göre, New York eyaletinde Corona virüsü yüzünden hayatını kaybedenlerin yüzde 61’i erkek, yüzde 38’i de kadın. Can kaybı sayısının en fazla olduğu yaş aralığı ise 70-79. Bu yaş aralığında virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 1,446.

Daha önce Lousiana, Michigan ve Illinois eyaletlerinden gelen veriler de siyah Amerikalılar'ın salgından daha fazla etkilendiğini ortaya koymuştu.

Kamu sağlığı yetkilileri de siyah Amerikalılar'ın geçmişten gelen kronik hastalıkları olduğuna dikkat çekiyor.

ABD Kamu Sağlığı Dairesi Başkanı Jerome Adams da, siyahların kalp hastalığı, şeker ve yüksek tansiyon sorunları yaşamasının daha olası olduğunu söylemişti.

XS
SM
MD
LG