Erişilebilirlik

Ullah IŞİD’den İlham Almış


New York’un en kalabalık otobüs terminali Port Authority’nin metroyla yaya bağlantı tünelinde, kendi yaptığı boru bombasıyla üç kişinin hafif yaralanmasına neden olan Akayed Ullah’ın IŞİD’den ilham alarak saldırıyı düzenlediği açıklandı.

New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili Joon Kim, dün kentte büyük paniğe yol açan saldırıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başsavcı Vekili Kim, Ullah’ın dün yapılan sorgusunda saldırıyı IŞİD’den ilham alarak düzenlediğini, kendisi dahil çok sayıda masum insanı öldürmeyi planladığını söyledi. Kim, Ullah’ın, IŞİD terör örgütüne malzeme desteği sağlamak, toplu katliam girişiminde bulunmak, bombalı saldırıda bulunmak gibi beş ayrı suçtan yargılanacağını belirtti.

Kim, Ullah’ın 2014 yılından itibaren online olarak izlediği IŞİD’in propaganda filmlerinden etkilenip giderek radikalleştiğini söyledi. Verilen bilgiye göre, Ullah ifadesinde, bir yıldır bomba yapmak için uğraştığını, dün patlatmaya çalıştığı bombanın yapımına da iki üç hafta önce başladığını söyledi.

Ullah’ın New York’ta patlatmaya çalıştığı bombayla çok fazla kişiyi öldürmeyi planladığını belirten Kim, “ Özellikle en yoğun terminali, hafta içi gününü ve en yoğun saati bilerek seçmiş” dedi.

Kim, olay sonrasında Ullah’ın evinde yapılan aramada bomba yapımında kullanılan bazı malzemeler, boru ve kabloların bulunduğu kaydetti. Pasaportunun yanında da kendi el yazısıyla Amerika’ya duyduğu nefreti dile getiren bir not bulunduğu belirtildi.

New York’taki Patlamada IŞİD Bağlantısı Araştırılıyor

Eşi ve ailesi Bangladeş’te gözaltına alındı

Bu arada Ullah’ın Bangladeş’te yaşayan 25 yaşındaki eşi Jannatul Ferdous Jui’nin, Dakka’da terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınıp sorgulandığı açıklandı.

Ullah’ın Bangladeş’te karısıyla birlikte yaşayan altı aylık bir oğlu olduğu da belirtildi. Bangladeş medyasına göre, Ullah’ın Dakka’da yaşayan anne ve babası Julfiqar Haider’le Mahfuza Akhter de gözaltına alınıp sorgulandı. Ullah’ın en son altı ay önce ülkesi Bangladeş’e yeni doğan oğlunu ziyaret için gittiği bildirildi. 20 yaşında ABD’ye göç eden Ullah’ın Bangladeş’te herhangi bir sabıka kaydı olamadığı bilgisi verildi.

NYPD'de Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi Müdür Yardımcısı John Miller CBS kanalına yaptığı açıklamada, Ullah’ın saldırıdan önce polisin ya da FBI’ın takibi altında olmadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG