Erişilebilirlik

New York’taki Patlamada IŞİD Bağlantısı Araştırılıyor


New York’un en yoğun otobüs terminali Port Authority'ye uzanan yeraltı geçidinde sabah 07.20'de meydana gelen patlama nedeniyle kentte büyük panik yaşandı.

Patlamaya boru tipi bir bombanın neden olduğu açıklandı. Bombayı patlatan kişinin 27 yaşındaki Bangladeş kökenli saldırgan Akayed Ullah olduğu açıklandı. Patlamada saldırgan dahil 4 kişi hafif yaralandı.

Patlama sonrasında kentin tamamında güvenlik önlemleri en üst düzeyde alarma geçirildi. Kentin önemli bölgelerine ve tüm metro istasyonlarında önlemler arttırıldı.

Emniyet yetkilileri patlamaya neden olan bombanın ‘boru tipi’ ya da ‘çöp bombası’ olarak adlandırılan tahrip gücü yüksek olmayan ev yapımı bir bomba olduğunu açıkladı. Yetkililer olayın bir terör saldırısı olduğunu, kentte asayişi sağlamak için gerekli tüm önlemlerin alındığını açıkladı.

FBI, IŞİD bağlantısını araştırıyor

Saldırganın Brooklyn’de oturduğu semtte New York polisi ve FBI operasyon başlattı. Ullah’ın IŞİD bağlantılı olabileceğine dikkat çeken yetkililer soruşturmayı derinleştirdi.

Ullah’ın tüm bağlantılarını çözmek isteyen güvenlik güçleri, saldırganın tek başına mı, yoksa IŞİD adına mı bu terör eylemini düzenlediğini araştırıyor.

New York’ta taksicilik yaptığı iddia edilen Ullah’la ilgili bundan sonraki saatlerde resmi bir açıklamanın yapılması da bekleniyor.

New York’ta yaşam felç oldu

Patlamanın ardından New York Metrosu kısmen çalışamaz hale geldi, olayın meydana geldiği bölgede toplu taşım trafiği tamamen durdu. Bazı hatlarda metro seferleri kısmen iptal oldu. Kentin diğer bölgelerinden Manhattan’a ulaşımı sağlayan metro ve otobüsler Manhattan’a uzun bir süre alınmadı. Sabah işlerine gitmek isteyen New Yorklu'lar saatlerce toplu taşıma araçları içerisinde beklemek zorunda kaldı.

New York’ta toplu taşımacılıktan sorumlu yetkililer, seferlerin kısmen başladığını, olayın meydana geldiği ana istasyon ‘Port Authority’nin de yeniden açıldığını açıkladılar. Yetkililer, New York’ta toplu taşımacılığın akşamüstü saatlerinde tam kapasiteyle çalışmaya başlayacağını belirttiler.

Yaralıların hayati tehlikesi yok

Sabah erken saatte, işe gidiş trafiğinin olduğu bir zamanda meydana gelen olayda saldırganın yanı sıra üç kişi hafif yaralanırken, bu kişilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi. Saldırganın tedavi için götürüldüğü Bellevue Hastanesi’nin içinde ve önünde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Patlamada en ağır yaralı kişinin saldırgan Ullah olduğu açıklandı. Ullah’ın vucüdunda ciddi yanıklar olduğu iddia edildi. Ullah’ın sağlık durumuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio düzenlediği basın toplantısında, “Olay bir terör saldırısı” dedi.

New York Valisi Cuomo: "Ucuz atlattık"

New York Valisi Andrew Cuomo ise yaptığı açıklamada, “Bu saldırı demokrasi ve özgürlüğe yapılmış bir saldırı.New York her zaman teröristlerin en büyük hedefi. Bu korkunç bir kabus” diye konuştu.

NY1 yerel televizyon kanalının patlamayla ilgili sorularını yanıtlayan Vali Coumo, “En büyük kabusum New York metrosuna bir terör saldırısıydı. Maalesef bu patlama oldu ama ucuz atlattık. Eyalet polisi, MTA polisi, New York Polisi, Ulusal Muhafızlarla New York’un her sokağında önlem alıyoruz. Bu, sadece New York halkını korumak için. New York teröristlerin en büyük hedefi. Bu saldırıyı önemsiyoruz ve gerekli tüm güvenlik önlemlerini arttırıyoruz. Ancak giderek bu gibi şeyler artıyor. Çok sofistike ve güçlü patlayıcılar olmasa da etkili oluyor. İnternet hizmet sağlayıcıları bu konuda gerekenleri yapmalı. Basit bir şekilde herkes internete girip bu tür bombaları üretebiliyor" dedi.

Bangladeş büyükelçiliğinden açıklama

New York'taki saldırganın Bangladeş kökenli olması üzerine Bangladeş'in Washington Büyükelçiliği bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Bangladeş hükümetinin teröre karşı daha önce ilan ettiği "sıfır tolerans" politikasına tam bağlılığını sürdürdüğü vurgulandı.

Açıklamada, hükümetin, New York'taki saldırı da dahil dünyanın neresinde olursa olsun şiddet yanlısı aşırılığın tüm şekillerini kınadığı belirtildi.

Büyükelçiliğin açıklamasında, "Etnik kökeni ya da dinine bakılmaksızın terörist teröristtir ve adalet önüne çıkarılmalıdır" ifadesi kullanıldı.

XS
SM
MD
LG