Erişilebilirlik

New Horizons Plüton Görevini Tamamladı


İnsansız uzay aracı New Horizons'un Plüton'dan gerçek fotoğrafları, görevinin tamamlamasından birkaç saat sonra göndermesi bekleniyor.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, New Horizons (Yeni Ufuklar) adlı araştırma uydusunun Plüton cüce gezegeninin yakınından geçişini tamamladığını bildirdi. NASA, uzay aracının hala faaliyette olduğuna dair sinyali aracın Plüton’un yakınından geçişinden 13 saat sonra alabildi.

Washington yerel saatiyle 07.49’da (TS 14.49) Plüton’a 12 bin 472 kilometre yaklaşan insansız uzay aracının Dünya ile bağlantısı birkaç saat boyunca kesildi. Araç bu süre içinde büyük bir hızla fotoğraf ve veri toplamaya başladı.

Plüton’un yanından saniyede 14 kilometre (saatte 50 bin kilometre) hızla geçen New Horizons, şu ana kadar insanoğlu tarafından yapılmış en hızlı uzay aracı.

Projenin önde gelen araştırmacılarından Alan Stern, aracın dün alabildiğince fazla veri toplayabilmesi yönünde programlandığını açıkladı.

Piyano büyüklüğündeki araştırma uydusu, Plüton’un yörüngesine girmesini sağlayacak yavaşlatıcı motorlara sahip değil. Bu denli hızla giderken de aracın fren yapabilmesi için de kendi ağırlığının 70 katı konvansiyonel yakıta ihtiyacı var. New Horizons’un önümüzdeki yıllarda gezegen sayılmayan Güneş Sistemi objeleriyle randevusunun devam edeceği tahmin ediliyor.

NASA’nın 1970’li yıllarda geliştirdiği Voyager uyduları gibi New Horizons da, seyahati boyunca bilgi toplamaya programlandı. Araca elektrik sağlayan radyoizotop termoelektrik jeneratöründeki plütonyumun 2026’da tükenmesi bekleniyor. Bununla birlikte New Horizons’un Güneş Sistemi’ndeki yolculuğunu tamamladıktan sonra bir sonraki yıldız sistemine mevcut hızıyla görünebilir bir gelecekte ulaşması, bugünün teknolojisiyle imkansız.

Uzmanlar New Horizons’un Plüton’a yaklaşması sırasında bir uzay enkazına çarpıp tahrip olmasına 10 binde 1 ihtimal veriyordu. Ancak araçtan 13 saat sonra sinyal gelmesi, aracın arızasız yolculuğuna devam ettiğini gösteriyor.

Plüton’dan gelecek yüksek çözünürlüklü yeni fotoğraflarınsa birkaç saat içinde Dünya’ya ulaşması bekleniyor. Her ne kadar fotoğraf verilerini taşıyan radyo dalgaları ışık hızında hareket etse de, bu fotoğrafların Plüton’la buluştuğu noktadan ulaşması saatler alabiliyor.

Plüton görevi, aynı zamanda Güneş Sistemi’nin başlangıç anlamında keşif görevinin tamamlanması anlamına geliyor. 9 yıl önce başlayan görevde 5 milyar kilometre yol alındı. Plüton bu görevin başlamasından kısa bir süre sonra 2006 yılında gezegen konumundan cüce gezegen konumuna düşürüldü. Bunda Plüton’un izlediği yörüngenin Güneş Sistemi içindeki diğer gezegenlerin yörüngesinden farklı düzlemde ve eliptik bir rota izlemesinin payı var. Bu da Güneş çevresindeki bir turunu yaklaşık 250 yılda tamamlayan Plüton’un aslında Güneş Sistemi’ne ait bir gezegen olmayabileceği olasılığına işaret ediyor.

Uzmanlar 700 milyon dolara mal olan New Horizons aracından alınan bilgilerin 1930 yılında keşfedilen Plüton’un beklenenden daha büyük bir gezegen olduğunu ortaya koyduğunu söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG