Erişilebilirlik

NATO'dan Rusya'ya Ukrayna Uyarısı


Ukrayna Cumnhurbaşkanı Petro Poroşenko NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile Kiev'de görüşürken

NATO Genel Sekreter Kiev'i ziyaret ederek Rusya'dan Ukrayna sınırından çekilmesini ve barışgücü operasyonu görüntüsü altında Ukrayna'ya askeri kuvvet göndermekten kaçınmasını istedi

NATO Genel Sekreteri Rusya’yı barışgücü operasyonu görüntüsü altında Ukrayna’ya asker göndermemeye çağırdı.

Arders Fogh Rasmussen Kiev’de yaptığı açıklamada Rusya’nın “geri adım atması, sınırdan çekilmesi ve barışgücünü savaş için bir özür olarak kullanmaması" gerektiğini belirtti.

Rasmussen Moskova’yı Ukrayna’da istikrarı bozma çabalarını sürdürmekle de suçladı ve ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıları verdiği desteğin giderek büyüdüğünü söyledi.

Rasmussen, NATO’nun Rus saldırganlığına karşı Ukrayna’ya danışman ve diğer askeri destek sağlayarak yardıma hazır olduğunu da belirtti.

Öteyandan NATO, Çarşamba günü Rusya’nın insani yardım ya da barış gücü kisvesi altında Ukrayna’nın doğusuna askeri operasyon düzenleyebileceği uyarısında bulundu.

NATO sözcüsü Oana Lungescu yaptığı açıklamada Ukrayna sınırında tank ve uçaklarla desteklenen kara birliklerinin sayısı 20 bin’e ulaştığını ve Rusya’nın ne yapacağını bilmemekle birlikte bu gelişmeden büyük kaygı duyduklarını belirtti.

NATO yetkilileri Rusya’nın son günlerde Ukrayna sınırındaki birliklerini ”önemli ölçüde” arttırdığını bildiriyor.

Bir ABD savunma yetkilisi Amerika’nın Sesi’ne Rusya’nın sınıra tanklar ve roket rampaları dahil daha fazla “ateş gücü”yığdığını açıkladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 14 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:23 0:00
XS
SM
MD
LG