Erişilebilirlik

NATO Zirvesinde Trump-Merkel Atışması


Brüksel'de düzenlenen ve kritik kararların alınması beklenen iki gün sürecek NATO zirvesi, daha ilk gününde, ABD Başkanı Donald Trump ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözlü atışmasına sahne oldu. Trump Merkel'i "Rusya'ya bağımlı" olmakla suçlarken, "Gaz projesi nedeniyle Almanya Rusya'ya milyarlar ödüyor, şimdi biz Almanya'yı Rusya’ya karşı mı koruyacağız" dedi. Merkel, "Almanya kararlarını bağımsız alır" yanıtını verdi.

İki liderin daha sonra ikili görüşmelerinin ardından yaptıkları açıklamada ise daha ölçülü bir ton kullandıkları görüldü.

NATO Zirvesi Başladı
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

Brüksel'de 29 NATO üyesi ülke liderinin katıldığı zirve kulisleri, Trump'ın Brüksel'e gelişiyle hızlandı. Daha zirve başlamadan, sabah NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le yaptığı görüşmede kameralar önünde konuşan Trump, bu tür zirvelerde pek görülmeyen bir üslupla Almanya Başbakanı Angela Merkel'i suçladı. Amerika Başkanı, Almanya'yı 2012 yılından bu yana Baltık ülkeleri üzerinden Rusya'ya bağlayan Kuzey Akımı anlaşmasını ve Alman hükümetinin yeşil ışık yaktığı 2. Kuzey Akımı projesini eleştirdi.

"Almanya tümüyle Rusya tarafından kontrol ediliyor. Rusya'nın tutsağı durumunda" diyen Trump, "Sonunda Almanya, topraklarının yüzde 70'inin Rus gazı tarafından kontrol edildiğini görecek. Almanya, tümüyle Rusya tarafından kontrol edilmekte, çünkü yeni boru hatlarıyla, Rusya Almanya'nın enerji ihtiyacının yüzde 70'ini karşılayacak" diye konuştu.

ABD'nin NATO savunma harcamalarına en çok katkı yapan ülke olduğunu da vurgulayan Trump, "Rusya'ya enerji sarfiyatı için milyarlarca dolar ödüyor. Ve biz Almanya'yı Rusya'ya karşı korumak için para ödemek zorundayız. Bunu nasıl açıklarsınız? Bu hiç de adil değil" dedi.

Donald Trump, başta Almanya olmak üzere 'zengin AB ülkelerinin de' artık elini taşın altına koyarak, savunma harcamaları için daha fazla katkı yapması isteğini de yineledi. Almanya'nın ve diğer zengin AB ülkelerinin GSYİH'sının yüzde 2'si seviyesinde savunma bütçesi ayırmasını talep eden Trump, "Almanya zengin bir ülke, isterse hemen yarın hiç bir sorunla karşılaşmadan bu bütçeyi artırabilir" diye konuştu.

"Almanya kararlarını almakta bağımsızdır"

Eleştirilere yanıt veren Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, Trump ile yapacağı ikili göüşmeden önce, "Almanya kendi politikalarını izler ve kararlarını alırken bağımsız bir yol izler. Ben şahsen Sovyetler Birliği'nin işgali altındaki Almanya'da yaşadım. Bugün özgürlük etrafında birleştiğimiz için çok mutluyum" dedi.

AB'yi de bölen bu anlaşmaya Avrupa içinden, özellikle Rusya'ya komşu ülkelerden de eleştiriler yükseliyor. Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz, zirve öncesinde, "Bu konu, Rusya'ya fon sağlayan ve Rusya'nın bunu Polonya'nın güvenliği aleyhinde kullanmasına neden olan AB ülkelerine bir örnektir" dedi.

Görüşme sonrasında ton düştü

Bu atışmanın ardından gözler Trump ve Merkel arasındaki ikili görüşmeye çevrilmişti. Zirve marjında biraraya gelen iki lider, görüşmenin ardından yaptıkları açıklamalarda gerilim tonunu düşürücü tarzda bir üslup sergiledi.

Trump, "Harika bir toplantı yapıyoruz. Askeri harcamaları tartışıyoruz, ticaret hakkında konuşuyoruz" dedi.

Merkel’le ve Almanya’yla çok iyi ilişkilere sahip olduklarını belirten Trump, Rusya’dan Almanya’ya yeni boru hattı projesiyle ilgili endişelerini gündeme getirdiğini anlattı.

Merkel ise Trump’la göç ve ticaret konularını ele aldığını söyledi ve iki ortak ülke olarak bundan sonra yapacakları temasları dört gözle beklediğini ifade etti.

Kavga nereden çıkıyor?

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce de Almanya'nın Rusya'dan doğalgaz almak için doğrudan Almanya'yı Rusya'ya bağlayan 2. Kuzey Akımı anlaşmasını eleştirmişti.

AB ülkeleri gaz tüketimi ihtiyacının 3'te 2'sini ithal ediyor. Avrupa istatistiklerine göre bu rakam, 2017 yılında toplam 75 milyar Euro'luk bir bütçeye denk geliyor. Bugüne kadar satın alınan gazın yarısı Rusya'dan geliyor ancak AB ülkeleri farklı arayışlarla bu bağımlılığı kırmaya çalışıyor.

Amerika ise, kendi doğal gazını ithal edebilmek için Avrupa ve dünya pazarlarını fethetme stratejisi uyguluyor. Geçtiğimiz yıl ABD 17,2 milyar m3 doğalgaz ihraç etti ancak bunun çok az miktarı AB ülkelerine satıldı.

Konu Brüksel'de Perşembe günü yapılacak AB-ABD Zirvesi'nde de ele alınacak. Toplantıya ABD adına Dışişleri Bakanı Mike Pompeo katılacak.

XS
SM
MD
LG