Erişilebilirlik

Mültecilere Kış Tehdidi


Mültecilere Kış Tehdidi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

Hırvatistan, hafta başında Sırbistan’la sınır kapısını tekrar açtı ve iki gündür yağmur ve soğukta bekleyen 3 bin kadar mültecinin geçişine izin verdi. Hırvatistan sınırlarını kapattığından bu yana çok sayıda mülteci Sırbistan’da bekliyordu. Binlerce mülteci de Slovenya üzerinden daha uzun olan yolu tercih edip Almanya’ya ve diğer Batı Avrupa ülkelerine gitti.

Binlerce mülteci, geçiş yoğunluğunun kontrol edildiği Slovenya sınırına ulaştı. Soğukta ıslanmış ve yorgun olan birçoğu için bu bekleyiş çok uzun sürüyor.

Sırbistan-Hırvatistan sınırında bekleyen mültecilere yardım etmeye çalışan Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi’nin elindeki erzak hemen tükendi.

Bir Sırp yetkili sınırda bulunan gazetecilere Sırbistan’ın sınırdaki mülteciler için elinden geleni yaptığını söyledi.

Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç, daha önce sınırlarını kapatarak bu iki Balkan ülkesinde yığılmalara neden olduğu için Macaristan’ı eleştirdi:

“Almanya’nın Macaristan’a sınırlarını kapatarak durumu daha da kötüleştirdiğini söylediğini biliyoruz. O zaman Budapeşte’ye ve onun gibi düşünen ve yardım edenlere verilecek en açık mesaj, Avrupa’nın en güçlü ve insani yardıma açık gücü olan Almanya’nın bakış açısını hatırlatmaktır.”

Slovakya’nın Macaristan sınırındaki bir mülteci kampını ziyaret eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, hem Slovakya, hem de Avusturya’ya çok fazla sayıda mülteciyi ağırladıkları için teşekkür etti:

“Her ülkenin mültecilere kapılarını açarak ciddi siyasi, ekonomik ve sosyal yük altına girdiğinin farkındayım ama aynı zamanda bilmeliyiz ki bu insanlar savaş ve zulümden kaçıyorlar.”

Balkan ülkeleri mülteci kriziyle başa çıkmakta zorlanırken her gün 5 bine yakın yeni mülteci bu ülkelerin sınırlarına dayanmaya devam ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG