Erişilebilirlik

Muhammed Ali’ye Veda


Boks dünyasının efsane ismi Muhammed Ali, memleketi Louisville’de uğurlanıyor. Dün başlayan cenaze törenine bugün en az 20 bin kişinin katılması bekleniyor.

32 yıldır Parkinson’la mücadele eden ve 74 yaşında hayatını kaybeden eski Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali'nin cenaze töreni Kentucky eyaletinin Louisville kentinde sürüyor.

Muhammed Ali’nin naaşı cenaze evinde ailesinin katıldığı kapalı törenin ardından, toprağa verilmek üzere Cave Hill Ulusal Mezarlığı’na götürülüyor. Cenaze korteji, Muhammed Ali’nin hayatını geçirdiği sokaklardan, ismini taşıyan caddelerden, Muhammed Ali Kültür Merkezi’nden geçerek yoluna devam ediyor. Muhammed Ali, özel bir törenle defnedilecek.

Toprağa verilmesinin ardından, binlerce hayranının Muhammed Ali’ye vedası için şehrin en büyük spor merkezinde bir anma töreni düzenlenecek. Siyasiler, sanat ve spor dünyasından ünlü isimler de bu törene katılacak.

Törende eski ABD Başkanı Bill Clinton, spor muhabiri Bryant Gumbell ve oyuncu Billy Crystal konuşma yapacak. Crystal’ın ilk defa 1979’da Ali’nin hikayesini anlattığı programından kesitler sunması bekleniyor. 2001’de Oscar alan Ali filminde efsane boksörü canlandıran Will Smith ve eski ağır siklet şampiyonu Lennow Lewis’in tabutu taşıyanlar arasında olacak.

Törende, her dinden temsilciler de konuşmacı olacak. Protestan, Katolik, Yahudi, Budist ve Mormon inanışından din adamları birlik mesajı verecek. Gelecek hafta boyunca onu anmak isteyenler Muhammed Ali Kültür Merkezi ve müzesini ziyaret edilebilecek.

Cenazeye katılmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Louisville’deydi, ancak aldığı ani kararla dün gece Türkiye’ye döndü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG