Erişilebilirlik

May Hükümeti Güven Oyu Aldı


İngiltere’de hükümet güven oyu aldı. Başbakan Theresa May hükümeti, Brexit anlaşmasının parlamentodan geçmemesinin ardından yapılan güven oylamasını 306’ya karşı 325 oyla kazandı.

May, sonuçların açıklanmasının ardından sonucu memnuniyetle karşıladığını söyledi ve ‘‘Hükümetimiz birliğimizi güçlendirmek için çalışmaya devam edecek’’ dedi. AB’den ayrılma görevinin meclisin ortak sorumluluğu olduğunu belirten May, Meclis tarafından da desteklenecek ve ilerleme sağlayacak bir yol bulmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Bu bağlamda üst düzey parlamento üyeleri ve hükümetin temsilcileri arasında yapılması planlanan bir dizi toplantı önerdiğini söyleyen May, parti liderlerini de görüşmeler için davet ettiğini ve bu görüşmelere akşam saatlerinden itibaren başlanacağını kaydetti.

Brexit anlaşmasının parlamentodan geçmemesinin ardından hükümete yönelik güven oylaması için düğmeye basan Muhalif İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise May’in görüşmelere başlamadan önce İngiltere’yi AB’den anlaşmasız çıkartma seçeneğini tamamen elemesi gerektiğini söyledi.

Parlamento May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasını Salı günü yapılan oturumda 202’ye karşı 432 oyla reddetmişti.

İngiltere’nin AB’den ayrılma tarihi olan 29 Mart yaklaşırken Londra son 50 yılın en büyük siyasi krizlerinden birini yaşıyor.

Kulislerde bu bozgunun ardından May’in önündeki seçenekler arasında AB’den anlaşmasız ayrılık, AB’den imtiyazlar almaya çalışma, Brexit’in ertelenmesi, yeni bir referanduma gidilmesi veya istifası gibi senaryolar dile getiriliyor.

Ancak istifa seçeneği güven oyunun ardından bir ihtimal olmaktan çıkmış görünüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG