Erişilebilirlik

Macron: 'Seçimler Ertelenmeyecek'


Corona virüsünün Avrupa'da günlük yaşam ve ekonomideki etkileri sürerken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 15-22 Mart tarihlerinde iki turlu olarak yapılacak yerel seçimlerin ertlenmeyeceğini açıkladı. Macron, okulların tatil edileceğini ancak toplu taşım araçlarının işlemeye devam edeceğini duyurdu.

Macron, krizin tüm Avrupa'da ilerlemesi üzerine Fransızlar'a seslenerek, "Ulusa Sesleniş" konuşmasında, virüse karşı alınacak yeni önlemler hakkında bilgi verdi. Corona krizinin Fransa'nın 100 yıldır karşılaştığı en zorlu kriz olduğunu belirten Macron virüsle özveriyle mücadele eden kamu sağlık personeline ve tüm doktorlara teşekkür etti.

Macron, dünyanın en iyi uzmanlarına sahip olduklarını ve virüse panzehir bulmak için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü de vurguladı. Macron, bunun için her türlü maddi desteğin verilceğini belirterek, "Sağlığın bedeli olmaz" dedi.

"Salgının henüz başındayız" sözünü tekrar eden Macron, virüsün Avrupa'da yoğunlaşarak ilerlemeye devam ettiğini, Fransa olarak hastalığı yavaşlatıp, hastanelere mümkün olduğu kadar az hasta gönderme stratejisini sürdüreceklerini söyledi.

Bu çerçevede sosyal, ekonomik ve politik bir seri önlem alınacağını duyuran Macron, öncelikle 70 yaş ve üzerinde olan ve kronik bir hastalığı bulunanlardan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını istedi. Macron toplu taşım araçlarının çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Okullar tatil edildi

Fransa Cumhurbaşkanı uzun süredir beklenen haberi de vererek, "Pazartesi gününden itibaren ikinci bir emre kadar kreş, kolej, lise ve üniversiteler kapanacak. Çocuk ve gençlerimiz risk grubunda değiller ancak virüsün çok hızlı bir şekilde yayılmasında taşıyıcı rol üstleniyorlar" dedi.

Seçimler yapılacak

Macron, merakla beklenen seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği konusunda ise, "Uzmanlarla tüm detayları görüştük. Başbakan muhalefet partilerinin liderlerini dinledi. Sandığa gitme konusunda bir sorun yok. Ancak sandık başında büyüklerimizin kuyrukta bekletilmemesi gibi önelmler, tüm hijyen önlemleri alınarak seçimler yapılacak" diye konuştu.

Ekonomik önlemler

Ekonomik krizin sosyal yansımalarına da çözüm bulacaklarını kaydeden Macron, kış koşullarının 2 ay uzatılacağını, krizden etkilenen turizm, restorasyon ya da ulaşım sektörlerine destek için gerekli adımların atılacağını belirtti. "Sağlık krizine bir de işsizlik ve şirket batması gibi krizler eklemeyeceğiz. Hükümet bunu önlemek için her türlü önlemi, neye mal olursa olsun alacak.Şirketlerimiz ve çalışanlarımızı ne pahasına olursa olsun koruyacağız" diye konuştu.

AB, G7 ve G20 ile işbirliği

Krizle mücadelede Avrupa Birliği G7 ve G 20 ile de ortak hareket edilmesi için girişim başlatacağını açıklayan Emmanuel Macron, G7 dönem başkanı olarak ABD Başkanı Trump'ı arayarak "tek başına hareket edilmemesi gerektiğini, işbirliğine gitme" çağrısı yapacağını açıkladı. Fransız lider, "Günümüz bölünme ve içine kapanma zamanı değil, birlikte çözüm bulma zamanıdır" dedi.

"Milliyetçilik virüsünün pasaportu yok"

Macron, Fransızlar'ı bu önlemler etrafında birlik olup, hep beraber virüsle mücadele etmeye davet ederek, "Miliyetçi şekilde içine kapanmak bir virüs ve bu virüsün pasaportu yok. Güçlerimizi birleştirmeliyiz. Bireysel içine kapanma da doğru değil. Yalnız kalmaktansa, dayanışma içinde olmalıyız. Sizlere güveniyorum. Önümüzdeki gün, hafta ve aylarda, hükümet yalnız değil, biz bir ulusuz. Birbirimize destek olmalıyız" dedi.

Macron son olarak, genel hijyen kurallarını hatırlattı ve "Ellerinizi yıkamak, öpmeden, tokalaşmadan selamlaşmak, basit davranışlar değil. Bunlar hayat kurtaran jestler. Bunları mutlaka uygulayalım" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG