Erişilebilirlik

Kuzey Kore’ye Baskı Artıyor


Kuzey Kore’nin en önemli müttefiki Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu ülkeye yönelik yeni yaptırım kararını kabul etmesinin ardından Pyonyang’a füze ve nükleer denemelerini durdurma çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho’la Filipinler’in başkenti Manila’daki Güneydoğu Asya Uluslar Birliği ASEAN Zirvesi sırasında görüştü. Wang, Ri’ye Birleşmiş Milletler kararlarına bağlı kalınması ve füze ile nükleer testler yapılarak uluslararası toplumu iyi niyetinin kışkırtmaması yönünde çağrı yaptığını söyledi.

Wang ayrıca Kuzey Koreli bakana Kore Yarımadası’ndaki gerilimi düşürmek için çifte yaklaşımda bulunmasını tavsiye ettiğini de kaydetti. Buna göre Kuzey Kore nükleer testlerini askıya alırken, Amerika ve Güney Kore de ortak tatbikatlarını durduracak.

Cumartesi günü ASEAN bakanları Kore Yarımadası’nda artan gerilimden derin endişe duyduklarını belirttiler. Bakanlar Kuzey Kore’den Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uymalarını ve testleri durdurmalarını istediler.

ASEAN dışişleri bakanları yaptıkları açıklamada Kuzey ve Güney Kore arasındaki ilişkilerin gelişmesine yardımcı olmak istediklerini de vurguladılar.

ASEAN Zirvesi'ne Amerika ve Rusya da katılıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG