Erişilebilirlik

Kuzey Kore Yas Tutuyor


Kuzey Kore Yas Tutuyor

Kuzey Kore’nin yeni lideri Kim Jung Un lideri, ölümü ülkede büyük acıya yolaçan babası Kim Jong’un anıtkabire konan açık tabutunu ziyaret etti.

Kuzey Kore’de 17-29 Aralık tarihleri arasında ulusal yas ilan edilmiş bulunuyor. Kim Jong İl’in cenaze töreni 28 Aralık’ta Pyongyang’de yapılacak.

Bu arada Çin dışişleri bakanlığı y Kim Jong Un’u desteklediğini açıkladı. Bakanlık sözcüsü Kuzey Kore halkını yeni liderleri çevresinde toplanmaya çağırdı.

Kuzey Kore devlet televizyonu 69 yaşındaki Kim Jong İl’in ölüm nedeninin tren seyahati sırasında geçirdiği kalp krizi olduğunu bildirdi.

Kim Jong İl, Kuzey Kore'nin kurucusu olan babası Kim İl Sung'un 1994 yılında ölümünden sonra işbaşına geçmişti. Hakkında çok sınırlı ölçüde güvenilir bilgi bulunan Kim Jong İl, halkın karşısına çok seyrek olarak çıkıyordu ve sesi devlet organlarında çok ender yayınlanıyordu.

Halkının büyük bölümü açlık çekerken Kuzey Kore'nin nükleer güç sahibi olmasında büyük rol oynayan Kim Jong İl, geçen yıl küçük oğlu Kim Jong Un'a orgeneral rütbesi vermişti. Bu adım, Kuzey Kore liderliğini aynı ailenin üçüncü nesline devretme girişimi olarak görülüyordu.

Kim’in ölüm haberini alan çok sayıda Kuzey Koreli’nin sokaklarda gözyaşı döktüğü görüldü.


XS
SM
MD
LG