Erişilebilirlik

Kuzey Kore ve Çin Liderleri Yeniden Bir Arada


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un (Arşiv)

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Kim, yılbaşı mesajında da eğer ABD beklentileri karşılamazsa, kendilerine farklı alternatifler arayacaklarını söylemişti. Gezinin bu nedenle son derece önemli olduğu yorumları yapılıyor.

Çin ve Kuzey Kore tarafından resmi açıklamalarla duyurulan seyahat kapsamında iki ülke lideri, geçen yıldan bu yana 4'üncü defa bir araya gelmiş oluyorlar.

Kim Jong Un, ülkesinin en önemli müttefiki durumundaki Çin'in Devlet Başkanı Jinping’le, ABD Başkanı Donald Trump ve Güney Kore Lideri Moon Jae-in’le yaptığı temasların öncesi ve sonrasında da görüşmüştü.

Amerika merkezli Ulusal Çıkarlar Merkezi’nden Savunma Çalışmaları Direktörü Harry J. Kazanis bu ziyarete ilişkin, “Kim bu ziyaretle Trump’a, kendilerinin Washington ve Seul’ün sunabileceklerinin dışında da alternatifi olduğunu göstermek konusunda istekli davranıyor” değerlendirmesini yaptı.

Kuzey Kore Devlet Başkanı’nın Çin ziyaretine, kendisine ait özel bir trenle eşi Ri Sol Ju’yla birlikte gittiği belirtiliyor. Çin Devlet Haber Ajansı da Kim Jong Un ve beraberindeki heyetin, Pazartesi gününden Perşembe gününe kadar Çin’de temaslarda bulunacağını duyurdu.

Çin Haber Ajansı, Kuzey Kore liderinin tren istasyonunda, hükümet ve ordu yetkilileri tarafından sıcak bir atmosferle karşılandığını duyurdu.

Kim’in Çin’e yaptığı ziyareti ilk olarak Güney Kore medyası duyurdu. Bu ziyaretin Amerika Başkanı Trump’la, Kim Jong Un’un yeniden bir araya gelmesinin beklendiği sürecin öncesinde yapılmasının önemine vurgu yapılıyor.

Kim Jog Un, yılbaşı konuşmasında, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda yeniden Başkan Trump’la görüşmeye hazır olduğunu söylemişti. Ancak Amerika’nın ambargoları kaldırmamak konusunda ısrar etmesi halinde de kendilerinin alternatif yollar bulacaklarını belirtmişti.

Ziyaretin detayları ve Kim Jong Un’un programına ilişkin Kuzey Kore tarafından da Çin hükümetinden de detaylı bir açıklama yapılmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG