Erişilebilirlik

Kuzey Kore'den İki Füze Denemesi


Kuzey Kore bugün erken saatlerde doğu kıyılarında iki balistik füze denemesi yaptı. Amerikalı ve Güney Koreli askeri yetkililer, denemelerden en az birinin başarısız olduğunu bildirdi.

Kuzey Kore’nin orta menzilli “Musudan” füzelerini denediği sanılıyor. Füzelerin menzili, Amerika’nın Asya ve Pasifik bölgelerindeki üslerine ulaşabiliyor.

Pyongyang aynı füze denemelerini Nisan ayında da üç kez yapmıştı. Mayıs ayındaki denemenin de başarısızlıkla sonuçlandığına inanılıyor.

Amerikalı yetkililer, füze denemesinin ardından Japon ordusu ve donanmasının teyakkuza geçirildiğini, Patriot füzelerinin olası füzeleri vurmak üzere mevzilendiğini bildirdi.

Musudan füzeleri 3 ila 4 bin kilometre menzile sahip. Füzelerin, Japonya ve Çin topraklarına ulaşabilmesinin yanı sıra menzilleri Amerikan üssünün bulunduğu Guam adasına da yetiyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, füze denemesi yapmadan önce Pyongyang yönetimini uyarmış, “kışkırtıcı davranışların Kore yarımadasının istikrarını hedef aldığını” savunmuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’nün nükleer silah ve balistik füze teknolojileri geliştirmesini yasaklamıştı. Pyongyang’ın müttefiki Pekin yönetimi de bu ülkeye uluslararası görüşmelere geri dönmesi çağrısında bulunuyor. Görüşmeler, Kuzey Kore’nin nükleer programından vazgeçmesi karşılığında uluslararası yardım ve güvenlik garantileri öneriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG