Erişilebilirlik

Küresel Isınma En Çok Yoksulları Etkileyecek


Küresel Isınma En Çok Yoksulları Etkileyecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

İklim değişikliğinin sadece sıcaklıklara değil ekonomiye de etkisi büyük olacak. Amerika gibi tüm bir kıtaya yayılan bir ülke üzerindeyse sonuçları oldukça çeşitli. İşte bir grup araştırmacı, Amerika’nın iklim haritasını çıkardı ve ekonomik değişkenleri de kullanarak bölge bölge tahminlerde bulundu.

İklim değişikliğinin Amerika için birinci derecedeki etkileri arasında yoksulların daha da yoksullaşması var. Bu sonuç, yeni yayınlanan bir rapordan.

Rutgers Üniversitesi’nden Richard Koop’a göre en ağır darbeyi, uyum sağlamada en çok zorlanan alacak: “Bu değerlendirme, Amerika’da ekonomik riskin daha yoksul bölgelerin üzerine daha fazla yük bindireceğini ortaya koyuyor zira yoksulluk zaten ülkenin daha sıcak bölgelerinde yaygın.”

Haritadaki kırmızı alanlar, yükselen sıcaklıkların ekonomik etkisini gösteriyor. Yeşil alanlarsa sıcaklıktan yararlanacak bölgeleri: “Geçmişte, Amerika’yı tek parça olarak düşünür ve bu şekilde kazanacağını ya da kaybedeceğini sanırdık. Oysa şu anda yaşanan, iklim değişikliğine bağlı olarak gittikçe derinleşen bir eşitsizlik.”

Yine de herkes kötü etkilenecek.

Tahminlere göre sıcaklıklardaki her bir derecelik artış, Amerika’nın gayrısafi milli hasılasında yüzde 1,2’lik kayba neden olacak: “Yani hava sıcaklarının yüksek olduğu sahil şeridindeki Güney’de yaşayan nüfusun, gelirinin yüzde 20’sine yakınını kaybettiğine tanık olabiliriz. Daha serin olan kuzey ve batı bölgelerindeyse, halkın bundan çıkar sağlayabileceğini tahmin ediyoruz.”

Amerika’nın Sesi’ne konuşan iki uzman da, en büyük etkinin sağlık sektöründe hissedileceğini söylüyor: “Özellikle Amerika’nın güneyinde aşırı sıcaklar başlayınca, birçok kişinin sıcak çarpmasına maruz kalacağını ve ölümler yaşanacağını göreceğiz. Bunu önlemek ve bununla mücadele etmek için toplumların çok para harcaması gerekecek.”

Science dergisinde yayınlanan raporu hazırlayan ekip, bulgularının Amerikalı siyasetçilere, ekonomi politikalarıyla ilgili yol göstermesini umuyor.

Araştırmacılar, dünyanın geri kalanı için de benzer bir çalışma yapmayı planlıyor: “Araştırma bağlamında bundan sonraki hedefimiz, ayrıntılı iklim modelleri ve iklim değişikliğine verilen tarihi tepkilerin çerçevesini küresel bir ölçüte taşımak.”

Araştırmanın tamamı ve haritalar impactlab.org internet sitesi üzerinden paylaşılıyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG