Erişilebilirlik

Kırgızistan'da Referandum


Kırgızistan’da son dönemde yaşanan kanlı olaylara rağmen hükümet anayasa referandumuna hazırlanıyor. Geçici hükümet başkanı Roza Otunbayeva, Kırgızistan’ın demokratikleşme yolunda önemli bir adım attığını vurguladı ve referandumun ertelenmesi çağrılarını reddetti. Anayasa referandumu bugün (Pazar) yapılıyor.

Başkent Bişkek’e ek olarak Kırgızlarla Özbekler arasında kanlı çatışmaların yaşandığı Oş ve Celalabad kentlerinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Çatışmalarda en az 275 kişi hayatını kaybetmişti. Kırgızların azınlıktaki Özbeklere saldırması nedeniyle en az 400 bin kişi evlerini terk etmek durumunda kaldı.

Hükümetin, saldırıların hedefi olan Özbeklerin referanduma katılımını sağlayıp sağlayamayacağı merak ediliyor.

Otunbayeva hükümeti eski devlet başkanı Kurmanbek Bakiyev’in 7 Nisan tarihinde devrilmesinden bu yana ülkenin güneyinde kontrolü tam olarak sağlayamadı. Güneyde birçok kişi Bakiyev’i destekliyor.

Amerika ve Rusya tarafından da desteklenen ve halkoyuna sunulan anayasa taslağında Kırgızistan’da başkanlık yetkilerinin sınırlandırılması ve Parlamento’ya daha fazla yetki tanınmasını öngörüyor.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü referandumun Kırgızlarla Özbekler arasında çatışmaları yeniden tetikleyebileceği uyarısında bulundu. Örgüt, azınlıktaki Özbeklere yapılan saldırıların sistematik ve düzenli olduğunu vurguladı ve uluslararası soruşturma başlatılması çağrısında bulundu. Örgüte göre Özbekler Kırgız hükümetinin tarafsız bir soruşturma yapacağına inanmıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG