Erişilebilirlik

Kırgızistan: Muhalefet Yönetimi Ele Geçirdiğini Öne Sürüyor


Muhalefet liderleri eski Dışişleri Bakanı Roza Otunbayeva’nın liderliğinde bir geçici hükümet kurulduğunu açıkladı. Ancak muhalefetin iddiaları başka kaynaklarca doğrulanmadı

Kırgızistan’da muhalefet, bazı kentlerde tüm gün süren ve en az 65 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların ardından yönetimi ele geçirdiğini iddia ediyor. Çatışmalarda 400’den fazla kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Muhalefet liderleri eski Dışişleri Bakanı Roza Otunbayeva’nın liderliğinde bir geçici hükümet kurulduğunu açıkladı. Muhalefet ayrıca Başbakan Daniyar Usenov’un istifa etmeye razı olduğunu öne sürdü. Ancak muhalefetin iddiaları başka kaynaklarca doğrulanmadı.

Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in akıbeti de bilinmiyor. Bazı muhalefet üyeleri, Bakiyev’in daha fazla desteğe sahip olduğu Oş kentine kaçtığını iddia ediyor.

Silah sesleri ve çatışmalar başkent Bişkek’te akşam saatlerinde de devam etti. Reuters haber ajansı birçok binada yangın çıktığını duyurdu. Devlet Başkanı Bakiyev’in konutunun da yağmalandığı belirtiliyor.

Yetkililer 65 kişinin öldüğünü doğruladı. Ancak muhalefet en az yüz kişinin öldüğünü öne sürüyor.

XS
SM
MD
LG