Erişilebilirlik

Kim: Tehdit Olmazsa Nükleer Silah Kullanmayız


Kuzey Kore Lideri, partisinin kongresinde konuştu

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ülkesinin egemenliği tehdit edilmediği sürece nükleer silah kullanmayacağını söyledi.

Pazar günü partisinin kongresinde konuşan Kim, Pyongyang yönetiminin eski düşman ülkelerle ilişkilerini normalleştirmeye istekli olduğunu vurguladı, bu bağlamda Güney Kore’yle daha fazla diyalog çağrısında bulundu.

Kuzey Kore lideri, ülkesinin egemenliği tehdit edilmediği ve nükleer silah kullanılmadığı sürece, söz konusu silahlara başvurmayacaklarını da ilan etti.

Ancak Kim’in bu sözlerle sık sık kavgacı bir tutum içinde olduğu komşu ülkeler ve ABD’ye yönelik tavrında herhangi bir tutum değişikliğine gidip gitmeyeceği bilinmiyor. Zira Pyongyang yönetimi daha önce ABD ve Güney Kore’yi nükleer saldırı düzenlemekle tehdit etmişti.

Birleşmiş Milletler, Mart ayında gerçekleştirdiği dördüncü nükleer deneme sonrasında Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarını sertleştirmişti.

Cuma günü başlayan ve birkaç gün sürecek kongrede konuşan Kuzey Kore lideri, ülke ekonomisini canlandırma ve nükleer silah geliştirme planlarını kapsayan beş yıllık planını anlattı.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin nükleer programını geliştirme çabalarının uluslararası baskılara maruz kalacağı için başarısız olmaya mahkum olduğu yorumu yapıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG