Erişilebilirlik

Kim Jong Un Çin Temaslarını Tamamladı


Kuzey Kore lideri Kim Jong Un iki günlük Çin temasları kapsamında Devlet Başkanı Xi Jinping’le görüştü. Kuzey Kore lideri Pekin temasları sonrası ülkesine dönüyor.

Kim Jong Un’un özel treni Çin’in başkenti Pekin’den Çarşamba günü öğleden sonra yola çıktı. Kim Jong Un’un treninin Kuzey Kore sınırlarından Perşembe günü sabah saatlerinde giriş yapması bekleniyor.

Kim Jong Un’un Çin ziyareti Kuzey Kore’nin diplomatik ve ekonomik müttefiki Çin’e dördüncü ziyareti. Ziyaret, Kim Jong Un’un ABD Başkanı Donald Trump’la yapacağı olası bir görüşme öncesinde Çin’le eşgüdüm içinde olma çabası olduğu yönünde şüpheleri arttırdı.

Güney Kore’nin Yonhap haber ajansına göre Kuzey Kore lideri son gününü Pekin’de ekonomik bölgede bir ilaç fabrikasını ziyaret ederek geçirdi. Kim Jong Un daha sonra da Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le öğle yemeği yiyerek Pekin’den ayrıldı.

Kim Jong Un ve Çin Devlet Başkanı, Kuzey Kore liderinin doğumgünü olduğu düşünülen Salı günü, Kim Jong Un’un Pekin’e varmasından kısa bir süre sonra görüşmüştü. Kuzey Kore lideri daha sonra Çin lideri ve eşiyle birlikte akşam yemeği yedi. Kuzey Kore liderine Çin ziyaretinde eşi Ri Sol Ju da eşlik etti. Görüşmelerle ilgili iki taraftan da ayrıntı paylaşılmadı.

Kim Jong Un ve Başkan Trump geçtiğimiz Haziran ayında Singapur’da yapılan ve Pyonyang’a nükleer programını durdurması çağrısının yapıldığı tarihi zirvede çerçevesi net olmayan bir anlaşmaya imza atmıştı.

Ancak o tarihten bu yana görüşmelerde, Kuzey Kore’nin önce yaptırımların kaldırılması talebinde bulunması ve Trump yönetiminin herhangi bir taviz vermeden önce Kore yarımadasının tamamen nükleer silahlardan arındırılması talebine de karşı çıkması sebebiyle ilerleme sağlanamadı.

Kim Jong Un geçtiğimiz haftaki yıllık halka hitabında Kuzey Kore’nin artık nükleer silah denemesi yapmayacağını ve üretmeyeceğini söylemişti. Kuzey Kore lideri Trump’la yeniden yüz yüze bir görüşmeye hazır olduğunu söylemiş ancak Washington’da eşit düzeyde bir hamle gelmemesi halinde ülkesinin başka bir yola yönelmek zorunda kalabileceğini konusunda uyarıda bulunmuştu.

Kuzey Kore aynı zamanda ABD ve Güney Kore’nin düşmanlığa resmen son vermek amacıyla bir barış bildirgesi yayımlamasını ve Kore Savaşı’nın 1953 yılında sona ermesinden bu yana yürürlükte olan ateşkesin yerini bu bildirgenin almasını talep ediyor. Bu talebi eleştirenlerse, olası bir barış bildirgesinin ABD ordusunun Güney Kore’deki askeri varlığını mümkün kılan gerekçenin altını oyabileceği endişesini dile getiriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG