Erişilebilirlik

'Kıbrıs Görüşmelerinin Çökme Riski Var'


Nicos Anastasiadis, Espen Barth Eide ve Mustafa Akıncı

Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs özel temsilcisi Espen Barth Eide Kıbrıs’ı, birleştirmek için yürütülen görüşmelerin çökme riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Eide, “Dramatik zamanları bekliyor olabiliriz” dedi.

Eide, 2 yıldır süren müzakerelerde, Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis ile Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, daha önce Ada’daki hiçbir liderin kaydetmediği kadar ilerleme sağladığını söyledi.

Eide, Anastasiadis ile görüşmesinin ardından “Uluslararası kriz nedeniyle bunun boşa gitmesini görmek hepimiz için çok üzücü olacak” dedi.

Hafta başında Rum kesimi sözcüsü Nicos Christodoulides, Türkiye’nin petrol ve gaz arama çalışmalarına yönelik tehditlerinin amacının, barış görüşmelerini bozmak amacı taşıyabileceğini belirtmişti. Anastasiadis de, BM özel temsilcisini önyargılı olmakla eleştirmişti.

Christodolides, Türkiye’nin barış görüşmelerine nasıl zarar verdiğine dair mektubun BM Genel Sekreteri’ne gönderildiğini belirtti.

Anastasiadis, Kıbrıs’ın hidrokarbon araştırmasının hiçbir tehditten etkilenmeyeceğini belirtti.

Anastasiadis, “Hiçbir şey hükümetin bağımsız haklarını kullanmasını, özel ekonomik bölgesindeki planlarını değiştirmiyor” dedi. Anastasiadis, sondaj çalışmalarında ilerlemenin Rum ve Türk tarafı için petrol ve gaz keşfinin en yakın zamanda yarar sağlayacağını belirtti.

Şu sıralar Türkiye’ye ait bir gemi Kıbrıs’ın doğu sahillerinde sismik araştırmalar yapıyor. Fransız Total şirketi Kıbrıs’ın güneydoğu kıyılarında Temmuz ortasında sondaj çalışması yapması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG