Erişilebilirlik

Kuzey Kore Konusunda Birlilkte Çalışma Sözü


John Kerry ve Yang Jiechi
Amerika ve Çin, nükleer savaş tehdidinde bulunan Kuzey Kore sorununu çözme konusunda birlikte çalışma sözü verdi.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Pekin’de Çin’in en üst düzey dış politika yetkilisi Yang Jiechi’yle görüşmelerde bulundu. İki yetkili Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda ortak görüş ifade etti.

Kerry ayrıca ¬yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasının bölgesel ve küresel istikrar açısından kritik olduğunu açıkladı. Yang ise, Pyongyang’ı, nükleer programını hedef alan altılı görüşmelere döndürme konusunda Amerika ve diğer ülkelerle birlikte çalışacaklarını bildirdi.

Amerika Dışişleri Bakanı Kerry, yine Pekin’de görüştüğü Çin Başbakanı Xi Jingping’e, Kuzey Kore’nin nükleer programı ve diğer konuları görüşme konusunda “kritik zamana geldiklerini söylemişti.

Kerry, Kuzey Kore’nin en büyük müttefiki olan Pekin’den, Pyongyang üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istiyor. Aralarında Güney Kore ve Japonya’nın da bulunduğu bölge ülkeleri, Kuzey Kore’nin nükleer füze denemesi yapacağı yönündeki tehdidinin gerçekleşmesinden kaygı duyuyor.

Amerika Dışişleri Bakanı, Çin ve komşularının İran, nükleer silahlar, Suriye’deki ayaklanma, küresel ekonomik krizler gibi birçok sorunla karşı karşıya olduğunu hatırlattı.

Çin Başbakanı Xi, bir süre önce Kuzey Kore’nin adını vermeden yaptığı açıklamada, “Hiçbir ülke tüm bölgeyi, hatta tüm dünyayı bencil bir kazanım uğruna kargaşaya sürüklememeli” diye konuşmuştu.

John Kerry bugün ayrıca Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle Kuzey Kore sorununu ele aldı.

Yetkililer, Kuzey Kore’nin her an füze denemesi yapabileceği uyarısında bulunuyor. Güney Kore, bu denemenin Kuzey Kore’nin 1994’te ölen kurucusu Kim İl Sung’un 101. doğum günü olan Pazartesi günü yapılabileceğini bildirdi.

John Kerry, Amerika Savunma Bakanlığı’nın Kuzey Kore’nin balistik füzelerine nükleer başlık yerleştirme kapasitesine sahip olmadığı tahmininden hareket ettiğini söylemekle birlikte, bir Amerikan istihbarat raporu bunun aksini savunuyor.

John Kerry, dışişleri bakanlığı görevine getirilmesinden bu yana ilk kez bölgeyi ziyaret ediyor. Ancak Kuzey Kore tehdidi, Kerry’nin görüşmeyi planladığı diğer önemli sorunları gölgeledi.

Taraflar Kuzey Kore’yi yeniden nükleer programının ele alınacağı altılı görüşmelere geri getirmeye çalışıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, yeniden başlatılabilecek görüşmelerin bir sonraki turunun İsviçre’de yapılmasına yeşil ışık yaktı.

Kuzey Kore, 2009’da yaptığı uzun menzilli füze denemesinin uluslararası toplum tarafından protesto edilmesinin ardından altılı görüşmelerden çekilmişti. Görüşmelere Kuzey Kore’nin yanı sıra, Amerika, Rusya, Çin, Japonya ve Güney Kore katılıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG