Erişilebilirlik

Katalonya Bağımsızlık İlan Etti


Katalonya bölge parlamentosunda yapılan oylamada bağımsız Katalan Cumhuriyeti’nin kurulmasına karar verildi. Muhalif milletvekillerinin protesto amacıyla katılmadıkları oylamada 70 kişi bağımsızlığa ‘Evet’, 10 kişi ‘Hayır’ dedi, 2 kişi ise boş oy pusulası verdi.

İspanya merkez hükümeti Katalonya’nın bağımsız olmasına sert şekilde karşı çıkıyor. Madrid, özerk bölgeyi merkeze bağlamak için Anayasa’nın 155’inci maddesini yürürlüğe koyma kararını Senato’da bugün oylamaya hazırlanıyor.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Senato’da onaylanması halinde hükümetin ilk adımının bölgenin kontrolünü ele geçirmek olacağını ve başkan ile kabinedeki bakanların azledileceğini söyledi.

Senato’nun Katalonya’nın özerkliğini elinden almayı onaylaması halinde bu, merkezi hükümetin İspanya’nın 17 özerk bölgesinden birini ilk kez doğrudan kontrol etmesi anlamına gelecek.

Katalonya’da 1 Ekim’de yapılan bağımsızlık referandumu merkez hükümet ve Anayasa Mahkemesi tarafından geçersiz ilan edilmişti. Madrid, oylamayı önlemek için Katalonya hükümetinden üst düzey kişileri göz altına almış ve oy pusulalarına el koymuştu. Baskılar karşısında seçime katılım yüzde 43 oranında kalmış, ancak sandıktan yüzde 90 oranında bağımsızlığa evet oyu çıkmıştı.

Binlerce kişi Katalonya parlamentosu önünde toplanarak bağımsızlık kararını kutladı. Coşkulu kalabalık oylamayı ve oy sayımını kurulan dev ekranlardan takip etti. Oylamanın ardından Katalonya lideri Carles Puigdemont ve Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras birbirlerini el sıkışarak ve sarılarak tebrik ettiler.

XS
SM
MD
LG