Erişilebilirlik

'İstanbul’un Güvenli Bir Kent Olduğunu Dünyaya Anlatmak Gerek'


‘İstanbul’un Güvenli Bir Kent Olduğunu Dünyaya Anlatmak Gerek’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00

Türkiye’de son zamanlarda artan terör olaylarından ötürü turist sayısında belirgin bir azalmanın yaşanması yetkili kurumları harekete geçirdi.

Özellikle 2016 yılında peş peşe yaşanan terör saldırıları sonrası, Türkiye’ye seyahat planı yapan turistler için güvenlik kaygısı oluşmuş ve tatil yapmak için rotalarını başka ülkelere çevirmeye başlamışlardı.

Turist kaybını önlemek ve düşen turist sayısını tekrar arttırmak için düğmeye basan İstanbul Valiliği, çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak bir proje yürüteceklerini açıkladı. İstanbul Valisi Vasip Şahin, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları’nın transit yolcularına yönelik İstanbul’da bir gün bedava konaklama promosyonu uygulayacaklarını açıkladı. Bu kampanyayla, İstanbul üzerinden seyahat yapacak transit yolculara İstanbul’da bir gece ücretsiz konaklama imkanı sunularak İstanbul’un imajını düzeltmek ve gelen turiste İstanbul’da güvenlik sorunu olmadığını göstermek hedefleniyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, bu projenin turizmi tekrar canlandırmak adına çok önemli bir hamle olabileceğini kaydetti ve projenin detaylarını Amerika’nın Sesi’ne anlattı.

2016 yılında Türkiye’deki terör saldırılarının, özellikle İstanbul’da üst üste yaşanan terör olaylarının güvenlikle ilgili algıyı bozduğunu belirten Çetin Gürcün, bu durumun İstanbul’un ciddi bir şekilde turist kaybetmesine yol açtığını belirtti. 2015 yılında turist sayısının 12 milyonun üzerinde olduğunu açıklayan TÜRSAB Genel Sekreteri Gürcün, 2016 yılında bu sayının 9 milyon civarına düştüğünü kaydetti.

İstanbul’a gelen turist sayısının artmasının ancak İstanbul’un imajını değiştirmesiyle mümkün olabileceğini belirten Gürcün, yurtdışında İstanbul’un artık sürekli terör olaylarının yaşandığı, güvenlik sorunlarının bulunduğu bir şehir olarak algılandığını ifade etti.

Yaşanan bütün bombalama olaylarına rağmen İstanbul’da yaşayan ve yurtdışından gelip İstanbul’da kalanların durumun böyle olmadığını gördüğünü söyleyen Çetin Gürcün, İstanbul’un güvenli bir şehir olduğunu dünyaya anlatmak gerektiğini belirtti.

İstanbul’un imajını değiştirmenin, sadece reklam ve tanıtımlarla mümkün olamayacağına dikkat çeken Gürcün, insanların İstanbul’da konaklayarak bizzat bu durumu kendilerinin görmelerinin gerekliliğine değindi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Genel Sekreteri Çetin Gürcün, projenin içeriği hakkında şu bilgileri paylaştı:

“8 saat ve üzeri bekleme süreleri olan transit yolcular için zorunlu konaklama hizmeti verilirken 8 saatten az bekleme süreleri olan yolculara konaklama verme zorunluluğu yok. TÜRSAB, Otelciler Birliği, Türk Hava Yolları, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası olarak bir araya geldik ve burada oluşturulacak bir bütçeyle ve Türk Hava Yolları’na da destek olmak suretiyle Türk Hava Yolları’nın dünyadaki bütün satış noktalarından bilet alan ve İstanbul bağlantılı seyahat edecek transit yolculara, bekleme süreleri 8 saatten az da olsa İstanbul’da bir gece ücretsiz konaklama teklif edilecek ve konaklama yapılacak otele transfer hizmeti de sağlanacak. Böylece yolcular hem yolculuğun yorgunluğunu azaltma imkanına sahip olacak hem de İstanbul’u görme imkanı olacak.”

Bu kampanyanın ciddi bir tanıtımı yapıldığı ve iyi anlatıldığı takdirde ciddi bir karşılığının olacağını belirten Gürcün, bu kampanyayla amaçladıklarının, mümkün olduğu kadar insanı İstanbul’un içine sokmak ve İstanbul’un gerçeklerini kendilerinin yaşayarak görmelerini sağlamak olduğunu ifade etti. “Ne kadar çok insanı İstanbul’a çekebilirsek, dünyada İstanbul’un gerçeklerini anlatma olanağımız o kadar artar” diyen Gürcün, bu nedenle kampanyayı desteklediklerini kaydetti.

Türk Hava Yolları’nın 1 Mart itibarıyla Pakistan’da İstanbul üzerinden aktarma yapacak yolcularına bu kampanyayı başlatacağını duyuran Gürcün, bu kampanyanın en geç Nisan başından itibaren, dünyadaki bütün satış noktalarında transit yolculara teklif edilebilir hale gelmesini düşündüklerini açıkladı.

Bu projeyi sadece turist sayısını arttırmaya yönelik bir çalışma olarak görmediklerini belirten TÜRSAB Genel Sekreteri Gürcün, bu yolla İstanbul’a gelenlerin, İstanbul’un gerçeklerini görmesini ve bunu dünyada anlatmalarını istediklerini vurguladı. Bu şekilde İstanbul üzerindeki olumsuz ve güvenlik problemleri olan kent algısını yıkmaya çalıştıklarını ifade eden Çetin Gürcün, 15 milyon transit yolcunun bir yıl içinde %10’unu bile İstanbul’a çekmeyi başarabilirlerse bunun çok ciddi bir rakam olacağına ve bu durumun dünyada ciddi yansımalar bulacağına inandıklarını belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG