Erişilebilirlik

İstanbul'daki Saldırılarda 13 Ölü İddiası


İstanbul'da Bombalı Saldırı: En Az 20 Yaralı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

İstanbul Cumartesi günü akşam saatlerinde yeni bir terör saldırısına hedef oldu. Beşiktaş ve Bursaspor’la oynanan Türkiye Süper Ligi karşılaşmasının tamamlanmasından yaklaşık 45 dakika sonra maçın oynandığı Beşiktaş Vodafone Arena'nın yanında bulunan Dolmabahçe Gazhane Caddesi'nde bir patlama oldu.

21.30 sularında meydana gelen patlamanın ardından birkaç el silah sesi duyuldu. Bir dakika sonra yine aynı noktalarda bir patlama daha meydana geldi.

İkinci patlamanın ardından stad çevresindeki polislerin havaya ateş açtığı görüldü. Olay yerine sevk edilen ambulanslar yaralıları Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Şişli Etfal Hastanesi, Haseki Hastanesi başta olmak üzere çevredeki sağlık kurumlarına taşırken, itfaiye araçları patlamanın yol açtığı yangınları söndürdü.

Erdoğan'dan ilk şehit açıklaması

Saldırıyla ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maalesef şehitler ve yaralılarımız var" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama, "Terörün, her türlü değeri ve ahlakı çiğneyen yüzünün en çirkin haline, bu gece İstanbul'da, bir kez daha şahit olduk. Türkiye ne zaman, geleceğe yönelik olumlu bir adım atsa, cevabı hemen, terör örgütleri eliyle kan, can, vahşet, kaos olarak önümüze gelmektedir. Son yıllarda defalarca yaşadığımız bu alçak saldırıyı yapan terör örgütünün adının ve yönteminin herhangi bir önemi yoktur. PKK'sıyla, DEAŞ'ıyla, FETÖ'süyle tüm terör örgütleri aynı amaç için ülkemize ve milletimize saldırmaktadır" dendi.

"Türkiye'nin bu ahlaksız terör saldırısından sonra da yaralarını kendisinin saracağı belirtilen açıklamada Erdoğan, "Yasını hakiki dostlarıyla birlikte kendi başına tutacağını, yasak savma kabilinden açıklamalar dışında yanında kimseyi bulamayacağını biliyoruz. Terörle mücadele eden Türkiye'nin ve Türk milletinin yanında yer almak yerine, terör örgütlerini ve teröristleri desteklemeyi tercih eden ülkelerin, bu olaydan sonra farklı davranmalarını beklemek için sebebimiz kalmamıştır." Erdoğan, "Allah'ın yardımıyla, ülke ve millet olarak, terörün, terör örgütlerinin, teröristlerin ve elbette onların arkalarındaki güçlerin üstesinden geleceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.

Başbakan: Teyakkuz halindeyiz

Başbakan Binali Yıldırım da yazılı açıklamasında, "Bursa-Beşiktaş futbol maçından sonra saat 22.29'da futbol taraftarlarını, güvenlik güçlerimizi hedef almak üzere alçakça tasarlanmış olan ve bombalı araçla düzenlenen saldırı neticesinde ne yazık ki şehitlerimiz ve yaralılarımız var. Acımız büyüktür ama bu büyük acıyı da milletçe daha çok bütünleşerek ve kenetlenerek aşacağız" dedi.

"Hayata, huzura, mutluluğa pusu kuran katiller devlet ve milletimizin bütünlüğüne halel getiremeyecekler" diyen Yıldırım, "Türkiye'yi demokrasi ve hukuk yolundan çeviremeyeceklerdir. Aziz milletimize şimdiden büyük sabır ve metanet diliyorum. Hükümetimiz ve bakanlarımız alçak saldırının aydınlanması için bütün dikkatiyle teyakkuz halindedir" dedi..

Canlı bomba olasılığı var

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte İstanbul'a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Beşiktaş saldırıları sonrası TBMM'de yaptığı açıklamada yaralı sayısının 20 yaralı olduğunu belirtti. Soylu, "İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi. Birisi tam stadın hemen üzerinde Süzer Plaza ile yan yana olan, daha önce 'Beleştepe' denilen yerde, diğeri ise Maçka Parkı'nda. Maçka Parkı'ndakinin canlı bomba olduğu değerlendiriliyor. Olayın oluş şekli teyide muhtaç bilgilerdir. Şu anda bütün arkadaşlarımız, olayın aydınlatılması noktasında çalışmalarını sürdürüyorlar" diye konuştu.

Ancak saatler ilerledikten sonra hastanelerden gelen bilgilerle yaralı sayısının en az 70 olduğu olduğunu ortaya koydu.

Uluslararası haber ajansı Reuters, ölü sayısının en az 13 olduğunu duyurdu.

Radyo Televizyon Üst Kurulu, patlamadan kısa bir süre sonra geçici yayın yasağı getirdi.

ABD'den kınama

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği twitter hesabından bir mesaj yayınlayarak saldırıyı kınadı.

Açıklamada “Bu geceki korkak saldırıyı kınıyor, teröre karşı yanında yer aldığımız Türk halkının cesaretine saygı duyuyoruz. Kalplerimiz ve dualarımız bu gece İstanbul halkıyla birlikte” dendi.

XS
SM
MD
LG