Erişilebilirlik

İstanbul’da NATO Toplantısı


NATO Parlamenter Asamblesi Sonbahar Genel Kurul Toplantısı’nın İstanbul’daki kapanış toplantısında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştular.

Türkiye’nin 15 Temmuz Darbe girişimine karşı verdiği mücadeleyi tebrik eden NATO Genel Sekreteri Rusya ve terörle mücadele konusunda güçlü mesajlar verdi.

Varşova Zirvesi’nde NATO’nun savunmasını güçlendirme kararı alındığını hatırlatan Stoltenberg, “Ukrayna'da Rusya'nın saldırgan davranışlarıyla ilgili olarak ve Rusya'nın askeri yığınağını artırmasıyla ilgili olarak NATO gerekli adımları atmıştır, atmaktadır. Biz ittifakımızın doğu kanadında İtalya, Baltık ülkeleri ve Polonya’da mevcudiyetimizi artırıyoruz. Karadeniz Bölgesi’nde de bir tugay olacak. Hem havada, hem denizde savunmamızı güçlendireceğiz. NATO'nun yaptığı her şey savunmaya yöneliktir. Orantısaldır ve tamamen ulusal taahhütlerimizle uyumludur. Rusya'nın, Ukrayna'daki saldırgan davranışlarından önce NATO'nun herhangi bir planı yoktu” dedi.

“Daha güçlü Avrupa, daha güçlü NATO demektir”

Askeri ittifakın güçlendirilmesi çağrısında da bulunan Stoltenberg, “daha güçlü bir Avrupa daha güçlü bir NATO” diyerek Karadağ’ın NATO üyesi olmasını henüz onaylamayan ülkelerden bu işlemi yapmalarını istedi.

NATO Genel Sekreteri, terörle ilgili de mesajlar verdi, “Kuzey Atlantik İttifakı, terörle mücadele konusunda uzun yıllardır ön cephede yer alıyor. Afganistan'daki tecrübemiz bize şunu gösterdi yerel kuvvetlerin eğitilmesi terörle mücadele çerçevesinde elimizdeki en önemli silahlardan bir tanesi. Sadece bu sene yüzlerce Iraklı subayı Ürdün'de eğittik. Son aldığımız karara göre eğitim ve kapasite artırımı çalışmalarını genişleteceğiz, Irak'a yayacağız” dedi

Stoltenberg: "Mesuliyet paylaşımı Transatlantik bağı arttıracak"

20 Ocak’ta yapılan yemin töreniyle Amerika’nın yeni başkanı olacak Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında NATO üyelerinin daha fazla savunma kaynak ayırmasına ilişkin sözlerinin etkili olduğu İstanbul’daki genel kurulda dikkatlerden kaçmadı.

Trump’la Cuma günü yaptığı telefon görüşmesinde yeni başkanın kendisine “Avrupalı müttefiklerimizin savunma harcamalarını arttırması önemli” dediğini aktaran Stoltgenberg, “Daha iyi mesuliyet paylaşımı, Transatlantik bağı daha güçlü kılacak. Transatlantik’in iki tarafından da savunma bütçelerinin artmaya başladığını gördük. Bu bütçelerin daha da artmasını bekliyorum. Bütün ABKanada %2’lik harcama hedeflerini tutturursa bu 100 milyar dolarlık ek iyileştirme anlamına gelecek. Bu da toplam ortak savunma bütçesine denk düşünüyorum. Doğru yoldayız ama gidecek çok yolumuz var” diye konuştu.

Halihazırda Amerika Birleşik Devletleri gayri safi milli hasılasının %3,61’sini savunma harcamalarına ayırırken 22 NATO ülkesi GSYH’lerinin %2’den azını savunma için kullandı.

Rakamsal olarak söylemek gerekirse 2015 yılında NATO ülkeleri savunmaya toplam 892 milyar dolar harcarken bunun 641 milyar dolarını tek başına Amerika Birleşik Devletler üstlendi.

NATO’nun Avrupa ayağı savunmaya toplam 235 milyar dolar ayırırken dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan Almanya’nın bu alanda sadece 39,8 milyar dolar bütçe ayırması eleştiriliyor.

Erdoğan: "Terör örgütlerine karşı ikircikli tutum alanlar bedelini ödeyeceklerdir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da NATO Parlamenterler Asamblesi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin terör örgütlerine karşı verdiği mücadelede müttefikleri tarafından yalnız bırakıldığını söyledi.

Erdoğan, “Özellikle AB’nin terör örgütü olarak ilan ettiği PKK'nın birlik üyesi ülkelerde çok rahat dolaşmasını ve buralarda terörist başının posterleriyle aynı şekilde parlamento binasının koridorlarında afişleriyle cirit atmalarını terör mağduru bir ülke olarak, biz hazmedemiyoruz. Eğer gerekli tedbir alınmazsa bir gün bumerang gibi bu dönüp dolaşıp onları da vuracaktır, bunun da haberini vereyim. Terör örgütleri karşısında ikircikli tutum içinde olan ülkelerin tamamı da bu tavırlarının bedelini, eninde sonunda kendi toprakları içinde ödeyeceklerdir” dedi.

Erdoğan: "Türkiye, dünyanın geri kalanıyla terör arasında set gibidir, set yıkılırsa dünya kana bulanır"

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki askeri faaliyetlerini de terörü kaynağında imha etmek olarak izah etti.

“Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok, kimsenin egemenlik haklarıyla bir sorunumuz da yok. Biz sadece tecrübelerimiz ışığında terör örgütlerini bizzat kaynağında imha etmeye çalışıyoruz. Türkiye, terör örgütleriyle Avrupa başta olmak üzere, dünyanın geri kalan bölümü arasında adeta bir set gibidir. Eğer biz bu mücadelede başarısız olursak, yani bu set yıkılırsa teröristler tıpkı bir sel gibi tüm dünyayı ateşe ve kana bulayacaktır. Biz diyoruz ki gelin bu seti zayıflatmak yerine, güçlendirelim. Terörizmle mücadelede Türkiye'ye verilen her destek, o ülkenin kendi geleceğini güvence altına almasına katkı sağlayacaktır.”

Turner: "Türkiye’de yargı süreçleri hukuk sınırları içinde olmalı"

NATO Parlamenterler Asamblesi Başkanı sıfatıyla son kez kürsüye gelen Micheal Turner, iki gündür gerçekleştirdikleri toplantılarda bazı üyelerin Türkiye'nin demokratik değerlere bağlılığı ve hukukun üstünlüğüne ters bazı uygulamalarla ilgili endişelerini dile getirdiklerini söyledi.

Turner, “Bu yargı süreçleri, hukuk sınırları içinde olmalı, kamuya açık olmalı ve kanıta dayalı olmalı diye düşünüyorum" dedi.

Yeni başkan İtalyan Alli, başkan yardımcılarından biri CHP’li Baydar

Aynı zamandan ABD Temsilciler Meclisi üyesi Michael Turner görevi İtalyan hukukçu Paolo Alli’ye bıraktı.

Yeni başkan Alli genel kurulda yaptığı konuşmada,“İttifakımızı çevreleyen meydan okumalara karşı güçlü şekilde birlik olmalıyız. Stratejik ufuk değişimine odaklanmaya devam etmeliyiz” dedi.

Alli’nin beş yardımcısından biri Cumhuriyet Halk Partisi Aydın milletvekili Metin Lütfi Baydar oldu.

Stoltenberg’in “ilticacı subaylar konusunda Türkiye’nin yanındayım” dediği belirtiliyor

Bu arada TRT’nin Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, dün akşam bakan Stoltenberg’le yemek yiyen bakan Fikri Işık “daha önce NATO'da görev yapan FETÖ mensubu subayların Batı ülkelerine iltica taleplerine kesinlikle olumlu cevap verilmemesi gerektiğini ve aksi durumun Türkiye için kabul edilemez olduğu” mesajını verirken NATO Genel Sekreteri de “ilticacı subaylar konusunda Türkiye'nin yanındayım” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG