Erişilebilirlik

İsrail’den “Türkiye’ye Gitmeyin” Uyarısı


İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Terör ile Mücadele Bürosu’ndan yapılan açıklamada “Cumartesi günü bir grup İsrailli turisti hedef alan saldırının Türkiye’de turistlere yönelik tehditi ortaya koymuştur” denildi. Açıklamada “Türkiye’yi ziyaret etmekten kaçının” ifadesi yer aldı.

Bu arada İsrail Dışişleri Bakanlığı genel direktörü Dore Gold, saldırının ardından Washington ziyaretini kısa keserek Türkiye’ye gitme kararı aldı. Gold, Türk yetkililer ile İsrailli yaralılarla ilgili görüşmelerde bulunacak. Gold, Mavi Marmara’dan sonra Türkiye’yi ziyaret eden en üst düzey İsrailli yetkili olacak.

Gold’un ziyareti aynı zamanda diplomatik de bir mesaj. Gold’un ziyareti Başbakan Benyamin Netanyahu’nun Ankara’daki saldırıyı kınmasının ardından gerçekleşecek. Bu kınama ve Gold’un ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerlemesinde önemli bir dönüm noktası olabileceği yorumları yapılıyor

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Cumartesi günü yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşmadığını ancak Türk yetkililer ile iletişim halinde olduklarını belirtmişti.

Netanyahu, “bu tür durumlarda genellikle işbirliği olur bu doğaldır” demişti.

Bu arada İsrail’den Türkiye’ye gelen 2 uçak ağır yaralı olmayan İsraillileri alarak Tel Aviv’e götürdü. Ağır yaralı İsraillilerin tedavisi ise İstanbul’da devam edecek. Saldırıda yaşamını yitiren 3 İsrailli’nin cenazesi de Tel Aviv’e götürüldü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG