Erişilebilirlik

İsrail’den Türkiye’ye 6 Yıl Sonra İlk Bakan Ziyareti


İsrail’den Türkiye’ye 6 Yıl Sonra İlk Bakan Ziyareti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak için bugün İstanbul’a geldi.

İsrail’le yaşanan Mavi Marmara krizinin ardından, Temmuz ayında imzalanan anlaşma sonrası iki ülke ilişkilerinde, normalleşme sürecine girilmişti. Yeni dönemin başlamasıyla, Türkiye’ye yapılan bakan düzeyindeki ilk ziyaret İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz yapılmış oldu. Steinitz, yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’de bulunmaktan ötürü memnuniyet duyduğunu ifade etti.

İsrail hükümeti adına Türkiye’de bulunduğunu belirten İsrail Enerji Bakanı Steinitz, Türkiye ile İsrail arasında başta ekonomik işbirliği olmak üzere birçok konuda görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Yuval Steinitz, enerji konularının görüşüldüğü kongrede, İsrail’den Türkiye’ye doğalgaz boru hattının inşası ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğalgaz ihracatının gerçekleştirilmesi gibi konuların konuşulduğunu belirtti.

İsrail Enerji Bakanı Steinitz, ayrıca Gazze’ye enerji ve elektrik sağlama gibi konuların da görüşüldüğünü belirterek, Türkiye’nin Gazze’deki sivil insanlara yönelik çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını ancak bu konuda kendi güvenliklerini ön planda tuttuklarını açıkladı. Steinitz, Gazze’deki sivillere yardım konularında İsrail’in elinden gelenin en iyisini yapacağını da sözlerine ekledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG