Erişilebilirlik

İsrail ‘Federal Suriye’ İstiyor


İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon Suriye’de ancak federal bir yapıyla ileriye doğru hareket edileceğini söyledi. Yaalon, bu federal yapı içinde, Türkiye’nin karşı çıkmasına rağmen bir özerk Kürt bölgesi, Esat yönetiminde bir Alevi bölgesi ve bir de Dürzi bölgesi olması gerektiğini söyledi

İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon “işlevsel ve birleşik bir Suriye” düşüncesinin gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Moshe Yaalon, Suriye’nin “zaten çökmüş” bir yapı olduğunu ve birleşmenin imkansız göründüğünü belirtti. Washington’daki düşünce kuruluşu Wilson Merkezi’nde bir konuşma yapan Yaalon, Suriye’de ancak federal bir yapı ile ileriye doğru hareket edileceğini ifade etti.

Yaalon, sözünü ettiği federal yapı içinde, Türkiye’nin karşı çıkmasına rağmen bir özerk Kürt bölgesi, Beşar Esat yönetiminde bir Alevi bölgesi ve bir de Dürzi bölgesi olması gerektiğini söyledi. İsrail Savunma Bakanı Yaalon, Suriye’de federal yapı içindeki bölgeler oluştuktan sonra, IŞİD ve El Nusra gibi radikal İslamcı unsurların safdışı bırakılmasına yönelik işbirliğinin gerçekleşebileceğini belirtti. Yaalon, “Beşar Esat liderliğinde bir Alevistan zaten mevcut. Suriye’de Kürdistan da var. Türkler pek fazla mutlu olmasa da Suriye’de bir Kürt özerk bölgesi var. Dürzi bölgesi de olabilir,” diye konuştu. Yaalon, Suriye’de yaşayan Sünniler’in ise birleşemeyeceğini savundu. Moshe Yaalon, “Sünniler söz konusu olduğunda, IŞİD var, El Nusra var, El Kaide’nin destekçileri var, Müslüman Kardeşler’in unsurları var ve ılımlı olanlar da var,” dedi.

Yaalon, Ortadoğu’da yaşanan durumu “jeopolitik deprem” olarak niteledi. Moshe Yaalon, bir süre önce, Türkiye’yi, IŞİD’i desteklemekle suçlamıştı.

ABD’ye eleştiri

İsrail Savunma Bakanı Yaalon, Washington’da ABD yönetimini de sert bir dille eleştirdi ve İran’la imzalanan nükleer anlaşmanın, Tahran’a, Ortadoğu’ya egemen olması için daha fazla cesaret verdiğini söyledi. Moshe Yaalon, İran’ın “Şii ekseni” hakimiyetinin Lübnan’dan, Suriye, Irak ve Yemen’e kadar uzandığını kaydetti. Moshe Yaalon, ABD’nin, Suriye’nin geleceğiyle ilgili görüşmelerde Tahran’a “rol oynama” imkanı vermeye hazır olmasını da şiddetle eleştirdi. Moshe Yaalon, “İran’ın hakim olduğu bir Suriye ile başbaşa bırakılmaya razı olamayız,” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG