Erişilebilirlik

IŞİD’ten Cerabluslu 'Saddam' İçin Ödül


Gaziantep’in Karkamış ilçesinin sınıra yakın kesiminde bir aile yaşıyor. Türkiye’ye kaçan binlerce Suriye ailede biri. Baba Halli Halife eşi ve çocuklar. Aslında kaçtıkları yer çok uzak değil. Sınırın hemen yanında, köyleri ve evleri çıplak gözle görülüyor. Evi tam üç kez IŞİD tarafından bombalanmış. Şimdi geriye harabe kalmış.

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e benzerliği nedeniyle çevresinde 'Saddam' olarak anılıyor Halil Halife. Karkamış’ın karşısında bulunan Celabrus'ta daha önce gıda toptancılık işi yapan Halife, ÖSO ve muhalefet güçlerine destek verdiği için IŞİD'in ölüm listesine girdi. Kendisinde biat istenen Halfie bunu kabul etmedi. Örgüt, eşi ve 8 çocuğu ile birlikte Karkamış ilçesine bağlı Karanfil Köyü'ndeki yakınlarının yanına zorunlu yerleşen Halife'in başına 20 bin her bir çocuğu için ise 10'ar bin dolar ödül koydu. Halife'nin 500 dönümlük zeytin ve fıstık bahçesine el koyan IŞİD, 250 bin dolar değerinde evi 3 kez bombaladı.

Yaşlı adam tel örgülerin gerisinde evinin yıkılışını çaresizce izledi. Türkçe öğrenen Halife,çok zenginken ekmeğe muhtaç olduğunu söyledi. Halife, "Celabrus'ta gelirim çok iyiydi. Zengin oldum için IŞİD'e karşı muhalef gruplara destek verdim. Örgüt benim ve ailem hakkında ölüm fermanını çıkarınca Türkiye'ye kaçtım. IŞİD militanları işyerim ve evimdeki eşyaları çalıp 3 kez bombaladı. Ağayken bir anda kuru ekmeğe muhtaç duruma geldim. Türkiye bizi iyi bir şekilde misafir ediyor ama, tek arzumuz IŞİD'in Celabrus'tan biran önce çıkması. Sabırsızlıkla evlerimize gitmeyi bekliyoruz" dedi. IŞİD komutanının kendisini telefonla aradığını söyleyen Halife, "Beni arayıp; 'kadın, arazi, mal para ne istersen vereceğiz' dediler. Amaçları beni öldürmek olduğu için gitmedim. Beni kendileri için tehlikeli gördüklerinden ötürü kelleme 20 bin dolar ödül biçtiler" diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG