Erişilebilirlik

'IŞİD'e Katılmak Büyük Hata'


'IŞİD'e Katılmak Büyük Hata'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

1998’de Sırbistan’la savaşarak bağımsızlığını kazanan Kosova bugün çok farklı bir savaşı sürdürüyor. Yüzlerce Kosovalı Suriye’ye giderek Esat’a muhalif güçlere katıldı. Bir kısmı IŞİD üyesi oldu. Bazıları döndüklerinde yaşadıkları hayal kırıklıklarını aktardı.

IŞİD’in Balkanlar’da militan kazanmak için yayınladığı son propaganda videosu Avrupalı yetkilileri endişelendiriyor.

Eski El Kaide üyesi Ayman Dean sonradan radikal İslam’a karşı tavır almış.

Aiman Dean'a göre, bazı videolar macera hissine hitap ediyor. Savaş görüntüleri, düşman kışlalarının baskını gibi eylemler maceracıları etkilemeyi amaçlıyor.

Suriye’ye giden birçok kişi ise farklı bir gerçekle karşılaşıyor. Takma adı “Emir” olan militanla Priştine’de görüştük. Emir, Suriye İç Savaşı’nda masumların çektiği acıdan etkilenerek Esad’la savaşan gruplardan birine katılmış.

Amir, “İşin dini yönünü yadsıyamam. Ama asıl nedenim insancıldı. Bana inanın. Esad’la savaşan Gayri-Müslimlere itirazım yok. Bence böyle bir acı görünce bir şeyler yapmalısınız.” şeklinde konuşuyor.

Kosova genç bir nüfusa sahip. Halkın yarısı 25 yaş altında. Gençler arasındaki işsizliğinin yüksek oluşu IŞİD’in militan kazanmak için ülkeyi hedef seçmesinin birinci nedeni. Kosova Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nden İskender Perteşi, 200’den fazla Kosovalı’nın Suriye’ye gittiğini söylüyor.

Perteşi, Kosovalılar’ın Suriye’deki savaşa katılmasının bir nedenin de Kosova’daki eğitim sisteminin yetersizliği olduğunu söylüyor.

Emir farklı bir örnek teşkil ediyor. Eğitimi iyi ve Suriye’de gördükleri onu kısa sürede hayal kırıklığına uğratmış.

Amir, insani bir yaklaşımı olan organize bir ortam beklerken, aksine farklı muhaliflerin birbiriyle çatıştıklarına şahit olmuş ve bu saçmalığın bir parçası olmak istememiş.

Ancak Emir ülkesine döndüğünde tutuklanarak, bir terör örgütüne katılmakla suçlanmış.

Amir, “Amerika’ya üç sene boyunca seyahat etmem yasak. Pasaportlarıma polis el koydu. Eğitimimi sürdürmek için birçok fırsatı kaçırdım. Bu olay yüzünden 3 burs kaybettim.” şeklinde konuşuyor.

Emir döndükten kısa süre önce, katıldığı örgütün liderinin başka bir muhalif grup tarafından öldürüldüğünü öğrenmiş.

Başka muhalif gruplardan ölüm tehditleri aldığını söyleyen Emir, yasal sorunları nedeniyle iş de bulamıyor.

Amir, Suriye’ye gitmeyi düşünenlere bunun dini olarak kabul edilemez olduğunu söylüyor ve herkesin kendi evinde kalıp ülkesine yardımda bulunması öğüdünde bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG