Erişilebilirlik

IŞİD’ten Japon Rehineler İçin Fidye Talebi


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, yeni yayınlanan bir video kaydında 200 milyon dolar fidye ödenmediği takdirde ellerindeki iki Japon vatandaşını öldürmekle tehdit eden IŞİD’in rehineleri derhal serbest bırakmasını istedi

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, yeni yayınlanan bir video kaydında 200 milyon dolar fidye ödenmediği takdirde ellerindeki iki Japon vatandaşını öldürmekle tehdit eden IŞİD’in rehineleri derhal serbest bırakmasını istedi.

Başbakan Abe, bu açıklamayı, IŞİD’in yere diz çöktürülmüş turuncu tulumlu iki kişinin başında İngilizce konuşan eli bıçaklı bir militanın görüntülerini yayınladıktan birkaç saat sonra yaptı.

Militan, video kaydında, rehinelerin isimlerinin Kenji Goto ve Haruna Yakava olduğunu açıklıyor ve Japonya’nın IŞİD’le mücadele eden Batı’ya destek vermekle aptallık ettiğini söylüyor.

Japon güçleri, Ağustos ayından bu yana Suriye ve Irak’taki IŞİD hedeflerine bin 700’den fazla hava saldırısı düzenleyen Amerika önderliğindeki koalisyonun bir parçası değil. Başbakan Şinzo Abe Cumartesi günü yaptığı açıklamada Japonya’nın Sünni köktendincilerle savaşan ülkelere 200 milyon dolarlık yardım yapacağını, ancak bu yardımın askeri amaçlı olmayacağını açıklamıştı.

Japon Hükümeti’nin video kaydının orijinal olup olmadığını doğrulamaya çalıştığını belirten hükümet sözcüsü Yoşihide Suga, rehinelerin bir an önce serbest bırakılması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

XS
SM
MD
LG