Erişilebilirlik

IŞİD Türk Devletine Sızdı İddiası


Ortadoğu uzmanı İngiliz gazeteci-yazar Robert Fisk, IŞİD’in Türk devlet aygıtına sızdığını ileri sürdü. Robert Fisk, “Independent” gazetesindeki son yazısında, Pakistan ile Türkiye arasında benzerlikler kurdu. Peşavar’de bir üniversiteye düzenlenen terör saldırısını hatırlatan Fisk, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in “terörizmi fethettik” iddiasının gerçeği yansıtmadığını ve benzer durumun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de söz konusu olacağını öne sürdü. Robert Fisk, Pakistan’ın, sınırlarını Sovyet işgali atındaki Afganistan’a mücahit geçişleri için kullanması gibi, Türkiye’nin Suriye’ye IŞİD’in yabancı cihatçılarının ve kaçakçıların geçişlerine olanak sağladığını belirtti. Fisk, “Pakistan gibi, Türkiye de şimdi kendi halkına karşı şiddet eylemlerine tanık oluyor” dedi. 20’den fazla kişinin can verdiği Peşaver’deki üniversite saldırısını Pakistan Talibanı içindeki bir grup üstlenmişti.

Kötüye işaret

İngiliz gazeteci, “Erdoğan hükümetinin de ‘İslami’ kimliğini aynen eski Pakistan Devlet Başkanı Ziya ül-Hak’ın 1970’li yıllarda yaptığı biçimde öne çıkardığını, ancak IŞİD’in şimdi Ankara ile İstanbul’u vurduğunu kaydetti. Fisk, Pakistan istihbarat servisi ISI’nın Sovyetler’e karşı savaşan mücahitlere silah vermesi ve Taliban ile işbirliği yapması gibi, göründüğü kadarıyla, IŞİD’in şimdi Türk devlet yapılanması içine sızdığı görüşünü savundu. Fisk, bu durumun Erdoğan için ‘kötüye işaret’ oldğunu da iddia etti.

Robert Fisk, Ankara’nın hem IŞİD ile hem PKK ile aynı anda mücadele etme kararını ise “düşüncesizce” diyerek yorumladı.

Ankara, PKK, PYD, YPG ve IŞİD arasında bir fark bulunmadığı ve hepsinin “terör örgütü” olduğunu savunuyor. Öte yandan, Washington, IŞİD’le savaşmasına rağmen “terörist” diye nitelediği PKK ile bağlantılı olan YPG ile IŞİD’e karşı işbirliği yapıyor ve Suriye’deki bu gruba silah veriyor.

XS
SM
MD
LG