Erişilebilirlik

IŞİD Suriye’de Yine ABD Konvoyuna Saldırdı


Suriye’de Amerikan askerlerinin bulunduğu bir konvoy son bir hafta içerisinde ikinci kez saldırıya hedef oldu. Bir IŞİD militanı, ülkenin kuzeyinde Amerikan askerleriyle müttefik Kürt güçlerin ortak konvoyuna intihar saldırısı düzenledi.

ABD ordusu sözcüsü Albay Sean Ryan, saldırıda ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri mensuplarının kayıp vermediğini bildirdi. Ryan, bombalı intihar saldırısında ”ABD ve Suriyeli ortak güçlerin birleşik konvoyunun” hedef alındığını doğruladı.

Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç’te geçen hafta düzenlenen saldırıda da dördü Amerikalı 16 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırılar, Başkan Donald Trump’ın IŞİD’in yenilgiye uğratıldığını ilan ederek Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ertesine denk geldi.

IŞİD Suriye’de Yine ABD Konvoyuna Saldırdı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

IŞİD, kendisine ait Amak haber ajansı üzerinden her iki saldırının da sorumluluğunu üstlendi.

Kürt Hawar haber ajansı, bugünkü patlamanın, Şadadeh kenti yakınlarında koalisyona ait bir konvoyun geçişi sırasında Suriyeli Kürtler’in bir kontrol noktasını hedef aldığını bildirdi. Haberde, iki Kürt savaşçının hafif yaralandığı belirtildi.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’yse, saldırıda 5 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralananlar da olduğunu öne sürdü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG