Erişilebilirlik

IŞİD Nasıl Yenilecek?


IŞİD Nasıl Yenilecek?
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Bundan bir yıl önce, 8 Ağustos 2014’te, Amerika Irak’taki IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenlemeye başladı. O zamandan beri Amerika liderliğindeki koalisyon güçleri, Irak ve Suriye’deki İslamcı örgütün hedeflerini 6 bin kez vurdu. Bu saldırılar sonucunda, IŞİD işgal ettiği toprakların bir kısmını kaybetse de terör örgütünün bölgedeki direnişi devam ediyor. Son dönemde, IŞİD militanları Suriye sınırındaki Türk topraklarını da tehdit etmeye başladı.

Amerika, Kuzey Irak’taki Erbil kenti yakınındaki IŞİD militanlarına karşı hava bombardımanı düzenledi.

Amerika Savunma Bakanlığı yetkilileri, Amerikan ordusundan eğitim görevlilerinin konakladığı bölge yakınındaki IŞİD militanlarının hedef alındığını açıkladı. Kürt güvenlik güçleri, IŞİD’in ilerleyişini durduracak her türlü yardımı memnunlukla karşıladıklarını ancak daha fazla silaha ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Barzani, “Sadece Kuzey Irak’taki Kürt bölgesi için savaşmadığımızı tüm dünyanın bilmesini isterim. Bu savaşı, uluslararası toplum ve tüm dünya için veriyoruz” diyor.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, son bir yıldır IŞİD kontrolundaki Irak ve Suriye topraklarının kısmen geri alındığını ve geri alınan toprak miktarının Irak’ta yüzde 30’a ulaştığını söyledi: “Koalisyon güçleri, IŞİD hedeflerine son bir yıldır aralıksız hava saldırıları düzenliyor. Öyle ki, artık IŞİD liderleri için bölgede güvenli bir alan kalmadı. Ayrıca Amerika ve koalisyon ortakları, IŞİD’in finansal kaynaklarını kurutacak ve böylece örgüte istihdamı zorlaştıracak adımlar da atıyor.”

Türkiye de, IŞİD’le savaşan koalisyon güçlerine katıldı. Ancak Türkiye’nin terörle mücadelesi daha çok PKK militanlarına odaklanıyor. Türk sınır kasabalarında yaşayan bazı vatandaşlar, bu durumdan kaygılı olduklarını söylüyor.

Mehmet Kahraman Alp, “Hükümetin burada yaşayan vatandaşlarını, tıpkı Suriye’de olduğu gibi, gözden çıkarmasından korkuyoruz” diyor.

Londra’da yaşayan savunma uzmanı Francis Tusa, hava saldırılarının IŞİD’in ilerleyişini geçici bir süre için durdurabileceğini söylüyor: “Hava saldırılarının, karadaki özel kuvvetlerle desteklendiği taktirde, IŞİD’İn yayılmasını durduracağını ve örgütü toprak kaybına uğratacağını düşünüyorum.”

Savunma uzmanı, bölgede IŞİD’le mücadele eden yerel milis güçlerinin daha fazla kara desteğine ihtiyacı olduğunu da belirtiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG