Erişilebilirlik

‘IŞİD Militanlarının İslami Bilgileri Yok Denecek Düzeydeymiş’


IŞİD’e katılmak isteyenler, Suriye-Türkiye sınırında bir hangarda toplandıktan sonra örgüt tarafından form doldurmaları isteniyor. Bu formda da, “adaylardan” İslami bilgilerini birden üçe kadar ölçekte değerlendirmeleri isteniyor.

Formlardan ortaya çıkan sonuç çoğunun İslami bilgisinin yok denecek kadar az olması. Bu konudaki cahillik ise IŞİD’in, bu yeni militanların beynini yıkaması için büyük kolaylık sağlıyor.

AP Haber Ajansı’na konuşan isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan 32 yaşındaki Avrupa kökenli eski IŞİD militanı, “Yanlış yerde olduğumu bana ‘Sen ölünce kimi aramalıyız?’ sorusu sorulunca anladım diyor.

2014’te Suriye’ye giden eski militan, yeni katılanlara IŞİD propaganda videolarının izlettirildiğini, kendilerini ziyaret eden imamların da “şehitliğin” ne kadar iyi olduğunu anlattıklarını söylüyor.

AP’nin IŞİD belgelerinden sızan bilgilere dayanarak yaptığı analiz örgüte yeni katılanların çoğunun İslam ile ilgili bilgisinin yok denecek kadar az olduğunu ortaya koyuyor.

Suriyeli muhalif web sitesi Zaman al-Washl’ın elde ettiği ve AP ile paylaştığı belgelere göre yeni katılanların yüzde 70’i “sadece temel şeriat kanunları bilgisine sahip” şeklinde nitelendirilmiş. Yüzde 24’ü “orta seviye”, sadece yüzde 5’i ise “ileri seviyede İslam bilgisine sahip” şeklinde nitelendirilmiş.

IŞİD, bu bilgisizliği kendi lehine kullanarak, amaçlarına ulaşmak için İslam’ı kendi yorumları ile anlatıyor.

Kerim Muhhamed Aggad soruşturmacılara IŞİD’in kendisini örgüte katılmaya razı etmek için çok ikna edici bir konuşma yaptığını belirtiyor.

Aggad, kardeşi ve arkadaşları Suriye’ye 2013’te gitmiş. Aralarından 7’si birkaç ay içinde Fransa’ya geri dönünce de tutuklanmışlar. 2’si Suriye’de ölmüş. Aggad’ın kardeşi 23 yaşındaki Foued, 130 kişinin yaşamını yitirdiği 13 Kasım 2015 Bataklan saldırısına katılan militanlar arasındaydı.

Aggad, mahkemede 9 yıl hapis cezasına çarptırılmadan önce “dini değerlerimin ülkeyi terk etmemle bir alakası yok, beni kullanmak için İslam dinini alet ettiler” şeklinde konuştu.

Aggad, Hakim, İslam hukuku ve IŞİD’in bunu nasıl uyguladığıyla ilgili soru sorduğunda “Bu soruya verecek cevabım yok” şeklinde karşılık verdi.

Hakim, bir diğer sanık Radouane Taher’e de kafa kesmelerin İslam’da yeri olup-olmadığını sordu.

Taher, bu soruya cevap verecek yetkisi olmadığını söyleyerek karşılık verdi.

Ortadoğu’da aşırıcılık yanlısı örgütler konusunda tecrübesi olan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’nin eski çalışanı Patrick Skinner, IŞİD’e ittifak edenlerin çoğunun bunu, ait olma, şöhret ve bir nevi heyecan için yaptığını söyledi. Skinner’a göre “din” en son sırada yer alan faktör.

Skinner, “Gerçekten dini düşünen, dine önem veren Kahire’deki El- Ezher’e gidip Kuran’ı ve İslam’ı orada öğrenir” ifadesini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG