Erişilebilirlik

‘IŞİD Günlerinin Sayılı Olduğunu Biliyor’


Suriye’de Kürtlerin ağırlıkta olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin Rakka çevresinde başlattığı operasyon Amerikan Kongresi’nde de yankı buldu.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi senatörü John McCain, Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’nın zaman içerisinde alınacağına inandığını ancak bunun çok büyük çaplı ve önemli düzeyde bir çabayı gerektireceğini söyledi.

‘IŞİD Günlerinin Sayılı Olduğunu Biliyor’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:40 0:00

McCain, “Bazı aktiviteler olduğunu duydum. Rakka’yı geri almanın çok zorlu bir iş olduğunu düşünüyorum. Ama bazı ilerlemeler sağladık, şu anda Felluce’ye girmeye yönelik bir gayret yürütülüyor. Zaman içerisindeki Rakka’yı geri alabileceğimizi düşünüyorum ama bu çok büyük çaplı ve önemli düzeyde bir çabayı gerektirecek. IŞİD kolay pes etmeyecektir. Başkentlerini korumak için sonuna kadar savaşacaklardır”dedi.

Temsilciler Meclisi üyesi Demokrat milletvekili Adam Schiff de, operasyonu Rakka’taki IŞİD unsurlarına yönelik bir kuşatmanın başlangıcı olarak gördüğünü belirtti, “Bence (IŞİD) günlerinin sayılı olduğunu biliyorlar” dedi.

Schiff, “Son birkaç ayda IŞİD’in kontrol ettiği bölgelerin azalması olumlu bir gelişme. Irak’ta yüzde 40-45, Suriye’de yüzde 25 dolayında toprak kaybettiler. Bunun sonucunda Irak’ta ve Suriye’de bombalı saldırılar düzenlediklerini görüyorsunuz ama yine de toprak olarak küçülüyorlar. Başkentleri ilan ettikleri Rakka’yı geri almak için hala zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Rakka’nın tüm çevresinde toprak kaybediyorlar. Bu bence kentteki IŞİD militanlarına yönelik bir kuşatmanın başlangıcı. Bence günlerinin sayılı olduğunu biliyorlar. Onlar İslam dinini çarpıtan, barbar ve ölüm saçan bir tarikat, durdurulmaları ve yenilgiye uğratılmaları gerekiyor”dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG