Erişilebilirlik

IŞİD’den Şimdi de Siber-Cihat


IŞİD, Fransa’nın uluslararası yayın yapan televizyonu TV5 Monde’a siber saldırı düzenledi. İlk kez bu çapta bir saldırı düzenleyen IŞİD’in “CyberCaliphate/Siber Hilafet” adını verdiği eylemi sonunda, dünyanın 200 ülkesinde yayın yapan TV5 Monde’a ait 11 kanal, internet sitesi, Twitter ve Facebook hesapları hacklendi. TV5 Monde ekranları üç saat boyunca karardı. Siber saldırganlar, televizyonun Facebook hesabından Irak’ta IŞİD’e karşı operasyona katılan Fransız ordusunu ve Cumhurbaşkanı Hollande’ı tehdit ettiler.

IŞİD’in siyah beyaz renkleri üzerine mesajlarını yazan internet korsanları, dün gece saat 22.00’de televizyonun tüm yayınlarını ele geçirdiler. İnternet sayfası, 11 yayın kanalı ve sosyal medya hesapları tümüyle felç olan kanalın Facebook hesabından “CyberCaliphate/ Siber Hilafet” adı belirdi. Korsanlar, televizyonun Facebook ve Twitter hesapları üzerinden hem Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Fransız ordusuna tehdit mesajları, hem de örgütün propagandasını içeren video mesajları yayınladılar.

‘Hollande affedilmez bir hata işledin’

İlk tehdit mesajı Cumhurbaşkanı François Hollande’a geldi, korsanlar “Hollande, hiçbir işe yaramayacak bir savaşa katılarak affedilemez bir hata işledi. O nedenle Fransızlar Charlie Hebdo ve Hyper Cacher hediyelerini aldılar” mesajını yaydı. Fransız ordusundan, IŞİD’e karşı operasyonda yer alan askerlerin ailelerine ait kimlik bilgileri ve CV’lerini içeren belgeleri de yayınlayan örgüt, Fransız ordusuna da “Fransa’nın askerleri, İslam Devleti karşısında dikkatli olun, ailelerinizi kurtarmak için hala bir şansınız var, kullanın! Allah esirgeyen ve bağışlayandır. CyberCaliphate, İslam Devletinin (IŞİD’in) düşmanlarına karşı mücadele etmeye siber-cihada devam edecektir” tehdidini savurdu.

Saldırı üzerine TV5 yönetimi acil kriz toplantısı yaparak, tüm çalışanları iş başına çağırdı. Kurumun bilgi işlem uzmanlarının müdahalesi üzerine Facebook hesabı bir kaç dakika sonra yeniden kontrol altına alınabildi. Ancak televizyon ekranları 3 saat karardı, internet sitesi de sabah 05.00’e kadar yayın yapamadı. TV5 Monde Genel Yayın Yönetmeni Yves Bigot, sabah 02.00 sularında yaptığı açıklamada “Twitter ve Facebook’da kontrolü yeniden ele aldık. Televizyon kanalına gelince, yeniden program yayınlayamaya başladık. Ama sistemimiz, bugüne kadar eşi görülmeyen büyüklükteki bu saldırı nedeniyle son derece ağır hasar görmüş durumda. Normale dönüş saatler hatta günler alabilir” dedi.

3 bakandan gövde gösterisi

Saldırının ardından sabahın ilk saatlerinde Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve Kültür ve medyadan sorumlu bakan Fleur Pelerin televizyon binasına geldiler. Televizyon yönetimiyle görüştükten sonra açıklama yapan Dışişleri Bakanı Fabius, “Sorumluları belirlemeye çalışıyoruz. Ama belirleninceye kadar temkinli olmak lazım. Tehditleri yeni değil ama yöntemleri yeni. Çok uzun süreli hazırlık gerektiren eşi görülmemiş bir saldırı. Bütün güvenlik ve teknik önlemler alındı. Bu teröristler bütün yeni teknikleri kullanıyor. IŞİD mensubu olduklarını söylüyorlar ancak temkinli olmak lazım. Önce bunu yapan sorumlular yakalanmalı. Ama aynı zamanda bu saldırılara karşı siber güvenlik ve siber savunma yöntemleri geliştirilecek” dedi.

İçişleri Bakanı Cazeneuve de, “Bütün gazeteleri koruyoruz. Servislerimizi bu tür saldırıları önceden belirleyecek siber suçlara karşı bir siber güvenlik birimi oluşturmaya başladık. 500 yeni uzman polis kadrosu oluşturulacak. Siber saldırılara karşı teknik önlemler geliştirilecek. Hem yasal, hem insani, hem de teknolojik alanda her türlü önlemi alacağız. Bu saldırıları düzenleyenlere devletin ve onun güvenlik birimlerinin bu saldırılara izin vermeyeceğini bildiriyorum. Teröristler kararlı ama biz de onlarla mücadelede kararlıyız. Ne gerekiyorsa bütün olanaklar kullanılacak. Fransız hükümeti ifade özgürlüğünün yanında olacak. Medyanın, gazetecilerin tehdit edilmesine izin vermeyecek” diye konuştu.

Bakan Fleur Pelerin de, tüm medya yöneticileriyle en hızlı şekilde bir araya gelerek, konuyla ilgili ortak çallışma yürüteceklerini dile getirdiler.

Fransa’da Charlie Hebdo saldırısından bu yana tüm medya organları asker ve polis koruması altında tutuluyor.

XS
SM
MD
LG