Erişilebilirlik

"IŞİD 400 Çocuğu Saflarına Kattı"


Merkezi İngiltere'deki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütün bu yıl sadece 120 yetişkinl saflarına katabildiğini bu nedenle beyinlerinin yıkanması ve eğitilmeleri kolay olduğu için 18 yaşın altındaki çocuklara yöneldiğini bildiriyor

Reuters- IŞİD’in son üç ay içerisinde 400’den fazla Suriye’li çocuğu saflarına kattığı ve “Hilafetin Yavruları” adı verilen çocukların beyinlerinin yıkanarak askeri eğitim verildiği bildiriliyor.

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 18 yaşının altındaki her yaştan çocuğun örgüte alındığını,çocukların genelde okullar, camiler ve parklardan toplandığını belirtiyor.

Geçtiğimiz ay internette görülen bir videoda IŞİD saflarına geçmiş küçük yaşta bir çocuğun ajan olmakla suçlanan İsrailli bir Arap’ı vurarak infaz etmesi IŞİD’in çocuk savaşçıları kullandığını göstermişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin başkanı Rami Abdülrahman, IŞİD’in beyinlerini yıkamaları zor olmadığı için çocukları tercih ettiğini ve çocukların örgüte hizmet etmeleri için kolayca eğitildiklerini söylüyor.

Örgütün çocuklara yönelmesi uzmanların farklı yorumlarına da yol açtı. Bazı uzmanlar IŞİD’in yetişkinleri saflarına çekmede zorlanmaya başlaması nedeniyle hedef kitlesinde değişikliğe gidebilmiş olabileceğini belirtiyor. Rami Abdülrahman, örgütün 2015 içerisinde şu ana kadar saflarına kattığı yetişkinlerin sayısının 120 olduğunu ve bunun zorlandıklarını gösterdiğini söylüyor. Abdülrahman, ayrıca Türkiye sınırındaki güvenliğin arttırılmasının da IŞİD’in saflarına kattığı militanların sayısında düşüşe neden olduğunu vurguluyor.

IŞİD’in ailelere de sistematik bir şekilde yaklaşarak çocuklarını askeri eğitim kamplarına yollamaya teşvik ettiğini belirten Abdulrahman, ancak çoğu zaman IŞİD’e katılan çocukların ailelerinden onay bile alınmadığını ve çocukların parayla kandırıldığını belirtiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG