Erişilebilirlik

IŞİD: ‘2 Türk Askerini Kaçırdık’


Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı Operasyonu’nda görevli iki Türk askerinin kayıp olduğunu açıkladı.

Salı günü Türkiye saatiyle 21.45’te TSK’nin internet sitesinde yer alan duyuruda “Devam eden Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, 29 Kasım 2016 Salı günü saat 15.30 sularında iki silah arkadaşımızla irtibat kesilmiş olup, bölgede arama faaliyetleri devam etmektedir,” denildi.

IŞİD’le bağlantılı haber ajansı Aamaq da Türkiye saati ile 19.45 sularında yaptığı açıklamada Suriye’nin kuzeyindeki El Bab’ın batısında bulunan Ed-Dana köyünde yaşanan çatışmalar sırasında iki Türk askerinin kaçırıldığının duyurdu.

IŞİD’in iddiasına göre, elindeki Türk askeri sayısı üçe çıktı

IŞİD daha önce de bir Türk askerini kaçırmıştı.

1 Eylül 2015’te Suriyeli kaçakçıları kovalarken Türkiye-Suriye sınırında IŞİD’in eline geçen Iğdır doğumlu Sefer Taş, Konstantiniye dergisinin Ağustos ayında yayınlanan sayısında Kürt liderlere de çağrı yapmıştı.

Taş, "Ben Kürt asıllı bir askerim. Madem ki; Türk hükümeti bana sahip çıkmıyor o zaman neden Kürt liderler çıkıp bu konu hakkında konuşmuyor. Abdullah Öcalan, Selahattin Demirtaş ve Suriyeli Salih Müslim ve dünyanın tüm Kürtlerine ve Mesut Barzani’ye diyorum ki; ben de sizin gibi hayatımı yaşamak istiyorum," demişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG