Erişilebilirlik

İran: ‘Taleban’ı Desteklemiyoruz’


Pakistan gümrüğünden geçerken görüntülenen Molla Mansur, operasyonda öldürülmeden beş saat önce.

İran, Amerika’nın İnsansız Hava Aracı saldırısında öldürülen Taleban lideri Molla Mansur’la gizli olarak işbirliği yaptıkları iddialarını yalanladı. Mansur, İran ziyareti sonrasında 21 Mayıs’ta Pakistan’ın güneybatısında yapılan saldırıda ölmüştü.

Amerikalı yetkililer, Mansur’un İran’da ailesi olduğunu ve sıklıkla bu ülkeye geçiş yaptığını belirtti.

Tahran’ın İslamabad büyükelçisi Mehdi Honardost, Stratejik Çalışmalar Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, Taleban gibi bir terör örgütüyle işbirliği yapmanın İran hükümeti için söz konusu olamayacağını belirtti.

Mansur’un Taleban’ın Afganistan’daki lideri olduğunu söyleyen diplomat, örgütün 16 yıl önce İran başkonsolosluğuna saldırarak tüm diplomatları öldürdüğünü hatırlattı.

Honardost’un bahsettiği olayda Mezar-ı Şerif kentinde meydana gelen saldırıda 8 İranlı diplomat idam edilmişti. 1998 yılında gerçekleşen saldırı Şii İran’la, neredeyse tamamen Sünni Taleban örgütünün kontrolü altındaki Afganistan’ı savaşın eşiğine getirmişti.

Amerika’nın Afganistan’ı 2001 yılında işgalinden önce İran, Taleban’a karşı ülkedeki Kuzey İttifakı’na para ve silah desteği sağlıyordu.

Öldürülen Mansur’un Pakistan pasaportu taşıdığı ve Vali Muhammed ismi altında seyahat ettiği bildirildi. Taleban liderinin geçerli bir İran vizesi olduğu ve son aylarda öldürüldüğü seyahat da dahil olmak üzere 2 kez İran’a giriş yaptığı da eklendi.

İran’ın, Mansur’un ülkelerinde olduğundan haberi olup olmadığının sorulması üzerine Honardost, “Belki, her şey mümkün” diğerek cevap verdi. Diplomat, İran’ın Pakistan ve Afganistan’la uzun sınırlara sahip olduğuna dikkat çekti.

Birçok uzman Suriye’deki IŞİD’in İran için önemli bir endişe kaynağına dönüştüğünü ve Tahran’ın buna karşın çok uzun süredir düşmanı olan Taleban’la işbirliği yaparak sınırını güvence altına almaya çalıştığını düşünüyor. Medyaya yansıyan bazı haberlerde, Tahran’ın Taleban’a para ve silah sağlayarak, IŞİD’i İran-Afganistan sınırından uzak tutmaya çalıştığı belirtiliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG