Erişilebilirlik

İran Sandık Başında


İranlı seçmenler, Tahran’ın nükleer faaliyetlerini kısıtlayan ve bunun karşılığında uluslararası yaptırımların kaldırılmasını öngören anlaşmanın imzalanmasından bu yana ilk genel seçimler için sandık başına gitti.

Muhafazakarların çoğunlukta olduğu 290 sandalyeli meclis üyelerinin yanı sıra 88 üyeli Uzmanlar Meclisi için yaklaşık 55 milyon İranlı’nın oy kullanması bekleniyor. Uzmanlar Meclisi, İran’ın dış politikası üzerinde son söz sahibi olan Ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney’in çalışmalarını denetliyor.

Seçimden alınacak sonucun aynı zamanda, önümüzdeki yıl tekrar seçim yarışına girecek olan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin politikalarına verilen desteğin seviyesini de ortaya koyması bekleniyor. Ruhani, nükleer anlaşmaya varılmasının kabinesinin öncelikli hedefi olarak belirlemişti.

Ekonomi, seçime katılan adayların üzerinde durdukları ana konulardan birini oluşturdu. Ancak İranlılar, küresel ticaret yapma özgürlüğünün avantajlarını henüz göremediklerinden şikayetçi. Bunun gerçekleşmesi için İran’ın, uluslararası yatırımcıları ülkeye çekerek petrol rezervlerini daha verimli şekilde kullanabilmesi gerekiyor. Reform yanlıları, daha fazla ılımlı siyasetçinin meclise seçilmesinin, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye, ülke ekonomisini dışarıya açmada ve yabancı yatırımcılarla yeni bağlar inşa etmede yardımcı olacağını savunuyor. Ancak muhafazakarlar, ülkenin petrol rezervlerini yabancı yatırımcılara açmaya sıcak bakmıyor.

Reform yanlısı birçok aday, muhafazakar seçim kurulu tarafından seçimlerden men edildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG