Erişilebilirlik

Iraklı Yetkililer IŞİD Şüphelisi 1400 Yabancı Kadın ve Çocuğu Gözetim Altında Tutuyor


Iraklı yetkililer, IŞİD’in ülkedeki son güçlü olduğu noktadan da çıkarılmasından sonra militanların 1400 yabancı eş ve çocuğunu bir kampta gözetim altında tutuyor.

Birçokları, Rusya, Türkiye ve Orta Asya’dan geldiğini belirtiyor. Aralarında bazı Avrupa ülkelerinden gelenler de var. Çoğu 30 Ağustos’tan buyana Musul’un güneyindeki kampta tutuluyor.

Bir Iraklı istihbarat yetkilisi, kimliklerin belirlenmeye çalışıldığını, birçok kadının orjinal belgelerinin olmadığını kaydetti.

Üst düzey bir güvenlik yetkilisi, yetkililerin bu aileler için güvenli bir yer bulmaya çalıştığını, bu sırada ülkelerine dönmeleri için büyükelçiliklerle de müzakerelerin sürdüğünü belirtti. Söz konusu kadınlar ve çocukların şu anda kampı terketmelerine izin verilmiyor.

Yardım görevlileri, kadın ve çocukların olduğu bölgede Türkçe, Fransızca ve Rusça’nın konuşulduğunu belirtiyor.

Daha önce Paris’te yaşadığını belirten Çeçen asıllı kadınlardan biri Fransa’ya dönmek istediğini ama bunun nasıl olacağını bilmediğini kaydediyor.

Aynı kadın onu Irak’a getiren ve IŞİD’e katılan kocasına ne olduğunu bilmediğini de söylüyor.

Irak güvenlik yetkilisi, kadın ve çocukların kocalarıyla birlikte Telafer’de Peşmergelere teslim olduğunu, Peşmergelerin de kadın ve çocukları Irak güçlerine teslim ettiğini ancak IŞİD militanı olduğu düşünülen bütün erkekleri gözaltına aldığını kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG