Erişilebilirlik

Irak'ın Amerikan Desteğine İhtiyacı Var mı?


Irak'ın Amerikan Desteğine İhtiyacı Var mı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00
Amerika’nın Irak işgalinden 10 yıl sonra, Amerika’nın ülke üzerindeki etkisi konusundaki varsayımlar ve endişeler azalmış durumda. Bugün demokrasi konusunda tecrübesiz Irak sorunlar yaşarken, bazı eski Amerikalı yetkililer, ülkenin hala Amerikan desteğine ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Bağdat’taki Sadr bölgesinde intihar saldırısının ardından gökyüzüne dumanlar yükseliyor. Bu saldırı, Amerikan işgalinin yıldönümü nedeniyle yapılan saldırılardan sadece biri.

Bir başka saldırıya hedef olan bir bölgeye hayal kırıklığı hakim. Bazı eski Amerikalı yetkililer, şiddeti Amerika’nın Irak’ta azalan umutlarının sembolü olarak görüyor.

Eski Büyükelçisi Ryan Crocker, “Şimdi dengeyi kaybetmiş gibi görünüyoruz, dengeyi yeniden kurmamız gerekiyor,” şeklinde konuşuyor.

Amerika’nın Bağdat eski Büyükelçisi Ryan Crocker, özellikle bölgedeki etkisini arttırmak isteyen İran karşısında Irak’ı önemli bir müttefik olarak görüyor: “Bence, Amerika’nın yeniden daha fazla sorumluluk almasını saygıyla karşılayacak ve takdir edeceklerdir. Bölgede askeri birliklerimiz varken ya da üst düzey diplomatik ilişkimiz varken böyleydi. İran’ın etkisine karşı dengeleyici bir unsur olmuştuk.”

Irak’ın eski Washington Büyükelçisi Samir Sümeyda da Amerikan desteğiyle, Bağdat’ın daha fazlasını başarabileceği görüşünde: “İstikrarlı ve dengeli bir Irak, bölgenin istikrarı için çok önemli.”

Ancak Amerika’nın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brzezinski gibi bazıları da bunların boş umutlar olduğu uyarısında bulunuyor: “Eğer Irak Savaşı’ndan bir şey öğrendiysek o da Amerika’nın her şiddet yanlısı gruba karşı askeri bir müdahalede bulunmak zorunda olmadığıdır. Böyle bir politika bir siyasi intihardır.”

Brzezinski’ye göre, Amerika’nın Irak müdahalesi bölgedeki istikrarsızlığın ve diğer sorunların en önemli sebeplerinden biri.

Amerikan politikası bugünlerde Suriye ve İran’a yoğunlaşmışken, Iraklılar günlük hayatlarında şiddet ve belirsizlikten kurtulma çabalarına devam ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG