Erişilebilirlik

Irak Güçleri Musul’un Doğusunu Bombalıyor


Irak güçleri, Musul’u IŞİD’den temizlemek amacıyla başlattıkları operasyon ikinci haftasına girerken kentin dış kesimlerini bomba yağmuruna tuttu.

Saldırılar Musul’un yaklaşık 15 kilometre doğusundaki Bartella civarını hedef aldı. Irak güçlerinin yanısıra Kürt savaşçılar Musul’un doğu ve batısındaki küçük kentlerde ilerleyerek kent merkezine giderek yaklaşıyor.

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk,Twitter üzerinde paylaştığı mesajda, operasyonun ilk haftası geride kalırken “şu ana kadar tüm hedeflerin başarıldığını” belirtti.

Bu arada İnsan Hakları İzleme Örgütü, geçen hafta Kerkük yakınlarındaki bir camiye düzenlenen ve en az 13 kişinin ölümüne neden olan hava saldırısıyla ilgili soruşturma yürütülmesi çağrısında bulundu.

Örgüt, incelediği delillerin hava saldırısına işaret ettiğini belirtirken, bombalanan alanın Kürt ve IŞİD mevzilerinin menzili içerisinde olduğuna da dikkati çekti.

ABD ordusu sözcüsü Albay John Dorrian, hava saldırısını koalisyona mensup güçlerin düzenlemediğini kaydetti. Irak hükümeti de saldırıyı soruşturduğunu açıkladı.

Kürt komutanlar, Bartella’nın hemen kuzeyindeki Başika’da önemli ilerlemeler kaydettiklerini, savaşçılarının kente girdiğini öne sürdü. Ancak gazetecilerin kente girişine izin verilmiyor ve kentin statüsü bu sabah itibariyle henüz teyit edilmiş değil.

Irak’ı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Ash Carter da, Cumartesi Bağdat’daki temaslarının ardından dün Erbil’de Kürt lider Mesut Barzani ve kilit komutanlarla biraraya gelmişti.

Carter, Bağdat’ta Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Washington’ın Irak ve Amerikalı komutanlardan talep gelmesi halinde Irak öncülüğündeki koalisyona ilave destek sağlamaya hazır olduğunu söylemişti.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de Cuma günü bir görüşme yapan Carter, Başika’daki Türk askeri varlığı nedeniyle Türkiye ile Irak arasında kızışan gerilimi de yumuşatmaya çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG